Mimo upływu trzech lat od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, systemowe problemy związane z nauczaniem etyki w polskich szkołach nie zostały rozwiązane. Na świadectwie ucznia, który nie uczęszcza ani na religię, ani na etykę stawia się kreskę, która sugeruje odmienne, od katolickiego, wyznanie. Po nieefektywnej wymianie korespondencji z MEN - Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Premiera Donalda Tuska.
Jak co roku, pojawiają się doniesienia prasowe o praktykach wstrzymywania wydania świadectw szkolnych w związku z np. nieuiszczeniem opłaty za świadectwo czy składki na radę rodziców. MEN przypomina, że jest to niezgodne z prawem.
5 lutego 2013 r. Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas podpisała znowelizowane rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Nowelizacja jest konieczna m.in. ze względu na kolejny etap wdrażania nowej podstawy programowej w klasach IV-VI szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadgimnazjalnych, a także z powodu zmian w systemie kształcenia zawodowego.
W szkołach lub oddziałach z dodatkową nauką języka mniejszości narodowej jest ona prowadzona w formie odrębnych zajęć. Zajęcia edukacyjne są prowadzone w języku polskim, z wyjątkiem zajęć z języka mniejszości narodowej, nazywanym językiem mniejszości
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.