Zmienią się niektóre wzory świadectw. Powstanie możliwość wydawania legitymacji w formie elektronicznej. Zmiany obejmą również podpisywanie świadectw – będzie mógł je podpisać inny nauczyciel niż wychowawca. To tylko niektóre nowe uregulowania, które przewiduje projekt rozporządzenia.
W sprawach o uznanie świadectwa lub innego dokumentu właściwy jest kurator oświaty ze względu na miejsce zamieszkania ucznia ubiegającego się, a w przypadku braku takiego miejsca - kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę instytucji, w której osoba ta zamierza złożyć świadectwo. Kurator może uznać, że świadectwo zagraniczne jest dokumentem potwierdzającym wykształcenie podstawowe, zasadnicze zawodowe lub średnie w trybie postępowania administracyjnego.
Do nowego rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych wprowadzono 18 nowych wzorów świadectw. Związane jest to z uwzględnieniem na nich znaków graficznych Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) określających poziomy wykształcenia i kwalifikacji. Podpowiadamy, co jeszcze się zmieniło!
MEN przypomina o regułach umieszczania znaków graficznych na świadectwach i innych drukach szkolnych. Zwraca uwagę, że są to dokumenty urzędowe, które mogą zawierać tylko taką treść, na jaką wskazują przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
Wiele kwestii związanych ze zmianą przepisów dotyczących oceniania obowiązujące od 1 września 2015 r. mogą okazać się pod koniec roku szkolnego problematyczne. Okazuje się bowiem, że nie zawsze wiadomo, kiedy wpisywać na świadectwie oceny z religii lub jakie dodatkowe osiągnięcia uczniów powinny się tam znaleźć. Przedstawiamy odpowiedzi na najbardziej problematyczne zagadnienia.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.