Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie internetowej zamieściło informację nt. zasad organizacji zajęć z etyki w szkołach, informacji o ocenie z etyki w świadectwie szkolnym oraz kwalifikacji nauczycieli etyki.
Wstrzymywanie wydawania uczniom i absolwentom promocyjnych świadectw szkolnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu między innymi: nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej składki na radę rodziców, braku przedłożenia przez absolwenta tzw. „obiegówki" jest niezgodne z prawem.
Wniesienie opłaty oraz złożenie tzw. „obiegówki”, jako warunek otrzymania świadectwa szkolnego, zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, stanowi naruszenie praw dziecka i jest niezgodne z obowiązującym prawem oświatowym. RPD zwrócił się do Minister Edukacji z prośbą o podjęcie stosownych działań, które wyeliminują sytuacje pobierania przez szkoły pieniędzy od uczniów przy okazji wydawania świadectw szkolnych.
Podstawa programowa zajęć edukacyjnych „edukacja dla bezpieczeństwa” przewiduje nabycie umiejętności w zakresie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, czego odzwierciedleniem jest ocena na świadectwie z tych zajęć edukacyjnych.
Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie internetowej poinformowało, że przygotowało dwa nowe wzory świadectw ukończenia gimnazjum w wersjach dwujęzycznych. Wzory odpowiadają wzorom świadectw szkolnym wprowadzonych przepisami rozporządzenia MEN z 8 lutego 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z matematyki nie spełnia warunków niezbędnych do ukończenia gimnazjum, nawet jeśli zdał egzamin gimnazjalny. Przeczytaj tym, co decyduje o ukończeniu gimnazjum oraz o warunkach otrzymania świadectwa ukończenia gimnazjum.
Świadectwa wydawane przez szkołę opatruje się wyraźnym odciskiem pieczęci urzędowej szkoły. Dokładne zasady dotyczące pieczęci urzędowych gimnazjum i liceum ogólnokształcącego regulują przepisy rozporządzenia MEN z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.