Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego stanowi podstawę do objęcia dziecka kształceniem specjalnym. Dotyczy to zarówno przedszkola publicznego, jak i niepublicznego. Warto przeanalizować, jakie kroki musi podjąć przedszkole publiczne po otrzymaniu orzeczenia, aby móc zatrudnić dodatkowego nauczyciela i zorganizować wsparcie. A jakie kroki musi podjąć przedszkole niepubliczne, aby otrzymać dotację na dziecko niepełnosprawne.
Przedszkole musi realizować zalecenia z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
Legitymowanie się orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego obliguje przedszkole do zorganizowania dla dziecka warunków umożliwiających kształcenie i wychowanie, które polega na:
- zapewnieniu nauki w dostępnym dla niego zakresie,
- usprawnianiu zaburzonych funkcji,
- rewalidacji i resocjalizacji oraz
- zapewnieniu specjalistycznej pomocy i opieki.
Przedszkole ma obowiązek zapewnienia realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Dyrektor odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia (art. 68 ust. 1 pkt 10 ustawy Prawo oświatowe).
Środki na kształcenie specjalne
Na dziecko przedszkola posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przysługują środki finansowe zagwarantowane w części oświatowej subwencji ogólnej. Jednostka samorządu terytorialnego, która prowadzi lub dotuje przedszkola, otrzymuje z tego tytułu środki finansowe. Warunkiem jest jednak, aby fakt ten został wykazany w Systemie Informacji Oświatowej wg stanu na dzień 30 września roku poprzedzającego rok naliczenia subwencji.
Przedszkole publiczne lub niepubliczne, prowadzone przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą JST, do którego uczęszcza dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, otrzymuje dotację w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy.
Przyjęty mechanizm dotowania stwarza dla przedszkoli prowadzonych przez podmioty prywatne gwarancję uzyskania dofinansowania na poziomie przyznawanym przedszkolom samorządowym.
Należy uwzględnić konieczność rozliczenia dotacji otrzymywanej na ucznia niepełnosprawnego w sposób określony w art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W szczególności, dotacja przekazana na uczniów i wychowanków, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego.