Katalog dokumentów do których prowadzenia obowiązane są publiczne przedszkola jest bardzo szeroki, wynika bowiem nie tylko z przepisów prawa oświatowego, ale także z m.in. przepisów prawa pracy, prawa budowlanego czy bezpieczeństwa żywności i żywienia. Sprawdź, jakie najważniejsze dokumenty powinieneś posiadać, jeżeli jesteś dyrektorem przedszkola niepublicznego
W pierwszej części e-szkolenia wyjaśniamy, czy w przedszkolu niepublicznym powinien być sprawowany nadzór pedagogiczny.
Obejrzyj zapowiedź szkolenia:
W drugiej części e-szkolenia nasz ekspert szczegółowo wyjaśnia, jak krok po kroku sporządzić plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym.
Jak wykorzystać wyniki nadzoru pedagogicznego do podniesienia jakości pracy przedszkola niepublicznego? W jaki sposób skorzystać z informacji z przeprowadzonych obserwacji? Jak udzielać informację zwrotną? Obejrzyj e-szkolenie, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania.
Osoby prowadzące oraz dyrektorzy przedszkoli niepublicznych często nie mają pewności, które przepisy prawa oświatowego muszą respektować w procesie zarządzania placówką. Nie wszystkie przepisy prawa oświatowego dotyczą przedszkoli niepublicznych, a zakres ich stosowania może być różny w zależności od tego czy przedszkole otrzymuje dotację po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert. Sprawdź, które regulacje obowiązują w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w kołach podstawowych prowadzonych przez podmioty inne niż gminy.
Przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie precyzują katalogu wydatków, które mogą lub nie mogą być pokryte z dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Rozstrzygnięcie tego problemu w poszczególnych przypadkach może więc wzbudzać wątpliwości, których rozwianie jest niezwykle istotne, jako że finansowanie niewłaściwych wydatków z dotacji będzie uznane za wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem. W konsekwencji przedszkole będzie musiało zwrócić dotację. Sprawdź, które wydatki są najczęściej kwestionowane.
Do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach nie samorządowych i niepublicznych na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy należy stosować niektóre przepisy Karty Nauczyciela. To, które regulacje będą miały zastosowanie w odniesieniu do konkretnego nauczyciela, uzależnia się od wymiaru zatrudnienia – sprawdź, które regulacje mają zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w tych przedszkolach.
Od 1 stycznia 2019 r., ulegną zmianie zasady wydatkowania dotacji przekazanej na dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz na dzieci uczęszczające do oddziałów integracyjnych. Zmiana dopuszczalnego przeznaczenia dotacji pociąga za sobą konieczność odpowiedniego dokumentowania wydatków. Dowiedz się, o czym pamiętać, aby nie narazić się na konieczność zwrotu dotacji.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.