Dnia 3 października odbyła się konferencja prasowa z udziałem minister edukacji Krystyny Szumilas, poświęcona nowelizacji ustawy o systemie oświaty (tzw. ustawy przedszkolnej).
Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas poinformowała, że w budżecie państwa na 2013 r. została przewidziana dotacja w wysokości 320 mln zł na edukację przedszkolną.
Rodzicom dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym należy wydać informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej w terminie do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek albo może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.
Jak wynika z deklaracji Rady Ministrów, w przyszłorocznym budżecie ma zostać przeznaczone 500 mln zł na finansowe wsparcie prowadzenia przedszkoli. RPO poprosił Minister Edukacji Narodowej o udzielenie informacji na temat stanu prac nad ustawą regulującą tę kwestię i przedstawienie założeń do ustawy.
Komitet Ochrony Praw Dziecka zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Przedszkole przyjazne maluchom”. Celem projektu jest szerzenie idei dobrych przedszkoli i wyróżnienie tych, które korzystnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka.
Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, NSA rozstrzygnie czy uchwała rady gminy w przedmiocie opłat za korzystanie z przedszkoli publicznych przewidująca ulgi w opłatach za pobyt w przedszkolu publicznym dla drugiego oraz kolejnych dzieci z jednej rodziny jest zgodna z prawem.
Niezgodne z prawem jest pobieranie opłat od rodziców za zajęcia prowadzone w wakacje, w ustawowo zagwarantowanym czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (co najmniej 5 godzin). Takie praktyki naruszają przepisy ustawy o systemie oświaty również wówczas, jeżeli placówka przyjmuje dzieci w lipcu i sierpniu jako tak zwane przedszkole dyżurne.
Zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli i gimnazjów jest zadaniem własnym gmin. Do kompetencji rady gminy należy ustalanie sieci prowadzonych przez dana gminę publicznych: przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych a także szkół podstawowych i gimnazjów.
W związku z artykułami „Sześciolatki zagubione w drodze do szkoły" oraz „Dzieci nie są bezpieczne w drodze do szkoły" (Dziennik Gazeta Prawna z 30 maja 2012 r.) Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, iż teza autora o rzekomym wykluczeniu możliwości organizacji przez gminy dowozu dzieci sześcioletnich, które w latach 2012/13 i 2013/14 będą kontynuowały przygotowanie przedszkolne, nie jest uprawniona i wprowadziła czytelników w błąd.
Statut przedszkola niepublicznego powinien określać organizację placówki. Przepisy nie precyzują, co składa się na pojęcie „organizacja placówki”. Jednak na podstawie różnych zobowiązań, jakie dla przedszkola niepublicznego wynikają z przepisów, można określić sprawy, które powinien rozstrzygnąć statut w rozdziale „organizacja placówki”, np.: ustalenie dziennego i rocznego czasu pracy przedszkola, wskazanie w jakim czasie odbywa się realizacja podstawy programowej.
Dziecko przyjęte do przedszkola publicznego ma prawo korzystać z pełnej oferty przedszkola, tj. bezpłatnych zajęć obowiązkowych i oferty zajęć dodatkowych (płatnych i bezpłatnych).
Każda szkoła i przedszkole starają się, by ich placówka była znana i polecana wśród dzieci, uczniów i rodziców. Zdecydowanie lepiej, jeśli jest więcej uczniów niż miejsc. Dyrektor musi tylko wiedzieć, jakie zastosować kryteria i zasady podczas rekrutacji i wyłaniania kandydatów, którzy się do niej dostaną. Jakie zasady obowiązują podczas naboru dzieci do przedszkola na nowy rok szkolny? Czy pierwszeństwo ma 6-latek, czy dziecko samotnego rodzica? Jakie rozwiązania można zastosować wobec 6-latka w okresie „przejściowym”? Jakimi kryteriami się kierować przyjmując uczniów do podstawówki czy gimnazjum? Procedury postępowania dotyczące każdej z placówek zostały opisane w tym artykule - by łatwo i szybko dotrzeć do potrzebnych przepisów i zastosować w swoim środowisku.
Pomoc nauczyciela zatrudnia się obligatoryjnie w niektórych przedszkolach specjalnych. W pozostałych przedszkolach możliwe jest zatrudnienie pomocy nauczyciela na warunkach określonych przez organ prowadzący. Dowiedz się więcej o zatrudnianiu pomocy nauczyciela w przedszkolu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.