Zakończyły się uzgodnienia dotyczące projektowanych zmian w ustawie o systemie oświaty (tzw. „ustawa przedszkolna). Generalny Inspektor Danych Osobowych zwraca uwagę, że planowane brzmienie przepisów dotyczących rekrutacji do przedszkoli pozwala gromadzić więcej danych, niż to wynika z potrzeb rekrutacji, a ponadto nie określa czasu, przez jaki placówki mogą przechowywać dane osobowe rodziców dzieci.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o analizę i opinię dotyczącą niekorzystnego dla dzieci rozkładu zajęć w przedszkolach, oddziałach i punktach przedszkolnych.
Rząd przyjął założenia „Ustawy przedszkolnej”, zmieniającej płatność za przedszkola. Zmiany wprowadzają mniejsze opłaty dla rodziców za dodatkowe godziny w przedszkolu - od 1 września 2015 r. wszystkie dodatkowe godziny powyżej pięciu bezpłatnych będą opłacane przez rodziców w wysokości 1 zł. Projekt został przesłany do konsultacji społecznych.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że rady gminy mogą podejmować uchwały, w których zostaną zagwarantowane ulgi w opłatach za przedszkole dla drugiego lub kolejnych dzieci z jednej rodziny.
Nauczyciel opiekujący się oddziałem zobowiązany jest do współdziałaniem z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci, z uwzględnieniem prawa rodziców do znajomości zadań wynikających w szczególności z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale.
6 grudnia 2012 r. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia „ustawy przedszkolnej". Przygotowane rozwiązania prawne i finansowe już w 2016 roku zagwarantują każdemu dziecku miejsce w przedszkolu. Dzięki przepisom do budżetów gmin trafi rządowa dotacja na każdego przedszkolaka.
Komitet Ochrony Praw Dziecka przedłużył termin zgłaszania udziału w pierwszej edycji projektu „Przedszkole przyjazne maluchom” do 22 grudnia 2012 r. Inicjatywa skierowana jest do prywatnych placówek wychowania przedszkolnego, a jego celem jest poszerzenie idei dobrych przedszkoli i wyróżnienie tych, które korzystnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka. Zwycięzcy otrzymają od Komitetu Ochrony Praw Dziecka certyfikaty placówki przyjaznej maluchom 2012/ 2013 r.
Minister Szumilas, na konferencji podsumowującej projekt systemowy „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym" (25 października) zaprezentowała, po raz kolejny, rządowe rozwiązania dotyczące dotowania edukacji przedszkolnej od 2013 r. Głównym celem projektu jest wzmocnienie strategicznej roli samorządów jako organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe.
Planowane zmiany dotyczące zasad przyjmowania dzieci do przedszkoli oraz finansowania działalności przedszkoli spotkały się z aprobatą Forum Rodziców działającym przy MEN.
Organizację oddziału przedszkolnego w szkole niepublicznej dla dzieci spełniających obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego określa statut szkoły. Statut powinien zawierać również zapis o tym, że szkoła takie oddziały prowadzi. Jednocześnie trzeba pamiętać, że rok szk. 2015/2016 jest ostatnim rokiem, w którym takie oddziały mogą funkcjonować w szkole podstawowej. Na następny rok szkolny żadna szkoła podstawowa nie może dokonywać rekrutacji do oddziałów przedszkolnych (organizować oddziały przedszkolne).
50 mln złotych na żłobki, 320 mln złotych dla przedszkoli i miejsce dla każdego przedszkolaka - tak Premier Donald Tusk chce pomóc rodzinom w opiece nad dziećmi. Premier w wystąpieniu przedstawił ponadto plan, by zarówno samorządy, jak i podmioty prywatne mogły tworzyć żłobki z 80%-tową dopłatą państwa.
Jednostka samorządu terytorialnego tworzy uzasadnienie do projektu uchwały budżetowej, w celu uchwalenia budżetu przez radę gminy. Jednostka samorządu tworząc uzasadnienie posiłkuje się uzasadnieniami do projektów planów finansowych tworzonych przez kierowników podległych samorządowych jednostek budżetowych. Jednostka samorządu powinna przedstawić wzór uzasadnienia
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.