Nikt nie może odmówić sześciolatkom prawa do przedszkola, nawet jeśli rodzice podejmą taką decyzję po wakacjach. Samorządy nie mają podstaw prawnych, by zakreślać rodzicom termin, do którego powinni przedstawić ewentualną informację o braku gotowości szkolnej ich dzieci.
Zajęcia dodatkowe w przedszkolach - zarówno obecnie jak i przed wprowadzeniem zmian w ustawie o systemie oświaty - trwają dla dzieci młodszych około 15 minut, a dla dzieci starszych maksymalnie 30 minut - informuje MEN.
Zajęcia dodatkowe w przedszkolu publicznym muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców. Wszelkie próby uzyskania finansowania tzw. zajęć dodatkowych od rodziców są sprzeczne z obowiązującymi od września przepisami - poinformował resort edukacji i zapowiedział kontrole realizacji nowych przepisów.
Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.
Od 1 września 2013 r. opłaty pobierane od rodziców za każdą dodatkową godzinę ponad 5 bezpłatnych godzin, nie mogą przekroczyć 1 zł. Przedszkola obawiają się, że uniemożliwi im to organizację zajęć dodatkowych. Minister edukacji wydał komunikat w tej sprawie.
Przeciwko wprowadzeniu zajęć wychowanie do życia w rodzinie do przedszkoli i najmłodszych klas szkoły podstawowej w piątek, 31 maja 2013 r., przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej protestowali przedstawiciele i sympatycy Prawicy Rzeczypospolitej. W odpowiedzi, resort edukacji wydał komunikat, w którym informuje, że nie planuje zmian w zasadach organizacji zajęć WDŻ, w tym nie zamierza wprowadzać ich do przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych.
Organy prowadzące, ustalając opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach ponad 5 bezpłatnych godzin nie muszą już wskazywać ani konkretnych świadczeń, które podlegają opłacie, ani starannej kalkulacji ekonomicznej, z której opłata ta wynika. Możliwe jest zatem ustalenie stałej opłaty za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ponad bezpłatne 5 godzin(Wyrok NSA z 24 stycznia 2013 r., I OSK 1581/12).
Dzieci dwuletnie nie zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym nawet w uzasadnionych przypadkach - taką decyzję podjął rząd zobowiązując resort edukacji do zmiany projektu tzw. ustawy przedszkolnej.
Już od 1 września 2013 r. rodzicie dzieci uczęszczających do przedszkoli mieli odczuć ulgę w opłatach za przedszkola. Niestety projekt ustawy przedszkolnej musi być zmieniony. Mają zostać poprawione m.in. zapisy dotyczące opłat ponoszonych przez rodziców za dzieci, które przebywają w przedszkolu ponad czas bezpłatnego nauczania. Resort edukacji proponuje dotowanie wszystkich dodatkowych godzin w przedszkolu od 1 września 2014 r.
Przyjmowanie już dwuletnich dzieci do przedszkola jest jednym z założeń tzw. ustawy przedszkolnej. Obecnie placówki sprawujące opiekę nad dziećmi do lat trzech działają pod rządami innych przepisów niż przedszkola i w związku z tym dwulatek może zostać oddany wyłącznie pod opiekę w żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna lub niani. Czy zatem możliwe będzie od nowego roku szkolnego 2013/2014 przyjęcie dwulatka do przedszkola lub zorganizowanie grupy żłobkowej w niepublicznym przedszkolu?
33% zniżki dla nauczycieli na przejazdy środkami publicznego transportu oraz prawo do ulgi nauczycieli przedszkoli - w ten sposób rząd chce zmienić niekonstytucyjny przepis o prawie do ulgowych przejazdów nauczycieli. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2013 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.