Mając na względzie organizację pracy szkół i placówek, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, wszelkie remonty, konserwacje, prace porządkowe powinny zostać przeprowadzone i zakończone w okresie ferii szkolnych lub innych przerw w pracy szkoły. Jeśli prace remontowe z przyczyn niezależnych od inwestora muszą być kontynuowane po rozpoczęciu roku szkolnego, to należy traktować sytuację jako wyjątkową. Należy dążyć do oddania do użytku na 1 września co najmniej części obiektu szkolnego, co pozwoli na czasową organizację dwuzmianowości.
Zajęcia w ramach godzin do dyspozycji dyrektora nie są obowiązkowe i nie podlegają ocenianiu. Jednak dyrektor i tak ma obowiązek je zorganizować. Jakie jeszcze obowiązki związane z godzinami zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów leżą po stronie dyrektora? Sprawdź, czy wiesz już wszystko na temat godzin do dyspozycji dyrektora.
Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły powinny być przeznaczone na:
zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów,
w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – również na zajęcia związane z kształtowaniem kompetencji zawodowych,
w przypadku liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz technikum, jeżeli kształcenie w zawodzie szkolnictwa branżowego tego wymaga – również na realizację przedmiotów w zakresie rozszerzonym
(§ 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia MEN z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół).
Wybór rodzaju zajęć powinien być ustalony na podstawie rozpoznania potrzeb uczniów, z uwzględnieniem możliwości szkoły. Zatem zakłada się, że każdy uczeń wybierze jakieś zajęcia.
Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów nie są obowiązkowe dla uczniów. Natomiast dyrektor ma obowiązek je zorganizować. Istotą tych zajęć jest więc zaspokajanie potrzeb uczniów. Godziny do dyspozycji dyrektora umieszczone są poza sekcją obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Czy jeden uczeń może uczestniczyć w zajęciach wspomagających z kilku przedmiotów? Zdarza się w szkołach, że są oddziały, w których uczniowie deklarują chęć uczestnictwa w kilku zajęciach, np. z klasy maturalnej. Są również oddziały, z których nie ma uczniów chętnych. Sprawdzamy, jak prawidłowo rozdysponować godziny zajęć wspomagających.
W przedszkolu mogą być organizowane różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, w szczególności rozwijające zainteresowania. Przykładem mogą być tu zajęcia taneczno-ruchowe. Sprawdź, jakie kwalifikacje potrzebne są do prowadzenia takich zajęć.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.