Nauczyciele od lat mogli korzystać ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem. Jednak od stosunkowo niedawna przyjęto dla nich odrębne rozwiązania. Sprawdź, na jakich zasadach udzielić nauczycielowi tego zwolnienia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzice wykonują swoje obowiązki wobec dziecka i korzystają ze swoich praw, o ile nie ograniczono lub nie pozbawiono ich praw. Jeśli w szkole zostanie przedstawione orzeczenie sądu dotyczące ograniczenia praw rodzicielskich jednego z rodziców, placówka musi je respektować. Problem w tym, jak prawidłowo odczytywać takie orzeczenia, a w konsekwencji - jak zależne od siebie jest ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole.
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Dlatego może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka (art. 97 i 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Gdy małżeństwo zostaje rozwiązane prawomocnym wyrokiem rozwodowym, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców. Tym samym ogranicza władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.
Ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole: jakie dokumenty
Szkoła może uzyskać informację o sprawowaniu pieczy nad dzieckiem przez jednego rodzica nie tylko ze złożonego przez niego oświadczenia. Potwierdzić ją może także:
Nauczyciel ma prawo do skorzystania z tzw. opieki nad dzieckiem do lat 14. w wymiarze dwóch dni w roku kalendarzowym. Skorzystanie z tego uprawnienia oznacza zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Skoro jest tu mowa o zwolnieniu od pracy, to oznacza to, że ze zwolnienia na taką opiekę nauczyciel nie korzysta w okresie ferii zimowych lub wakacji. Może jednak zdarzyć się, że będzie to konieczne. Sprawdź, kiedy nauczyciel będzie musiał skorzystać z dni opieki na dziecko w czasie ferii zimowych lub letnich.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni mają prawo do zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania co najmniej jednego dziecka w wieku do lat 14. Zwolnienie to jest jednak odrębnie uregulowane dla każdej z wymienionych grup. Sprawdź, na jakich zasadach mogą korzystać z tego uprawnienia pracownicy placówki oświatowej. W artykule znajdują się przykłady z praktyki.
Pracownik niepedagogiczny może korzystać z dni opieki na godziny
Pracownikowi niepedagogicznemu wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym (art. 188 Kodeksu pracy).
Jeżeli pracownik złoży wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym, to dyrektor szkoły zobowiązany będzie ten wniosek uwzględnić.
Prawo do zwolnienia jest przewidziane nie tylko dla rodziców biologicznych dziecka. Przepis mówi o udzieleniu zwolnienia od pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko do ukończenia przez nie 14 lat.
Nauczyciel może wnioskować o zwolnienie od pracy na dziecko w wieku do lat 14. Czy może to zrobić bezpośrednio po wyczerpaniu okresu niezdolności do pracy? Wyjaśnienie w artykule.
Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem jest w każdym przypadku płatne. Sprawdź, co wchodzi w skład wynagrodzenia nauczyciela za takie zwolnienie. Dowiedz się także, jak przedstawia się kwestia godzin ponadwymiarowych w kontekście opieki nad dzieckiem.
Niekiedy choroba dziecka lub inna nagła konieczność sprawowania nad nim opieki wyklucza wykonywanie pracy. W takim przypadku nauczycielom i innym pracownikom oświaty z pomocą przychodzi specjalne zwolnienie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Za czas tego zwolnienia należy się zaś zasiłek opiekuńczy. W artykule rozprawiamy się z wątpliwościami dotyczącymi przyznawania tego zasiłku.
Czy nauczyciel w szkole podstawowej może sprawować opiekę nad uczniami podczas odprowadzania do autobusu po lekcjach i podczas przyprowadzania z autobusu? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Z jednej strony jest to obowiązek o charakterze opiekuńczym, z drugiej dotyczy on terenu poza szkołą.
Tzw. nauczyciel wspomagający jest zatrudniany w określonych okolicznościach także w przedszkolu. Dla takiego nauczyciela – tak jak w szkole – sformułowano określone wymagania kwalifikacyjne. Sprawdź, jakimi kwalifikacjami musi legitymować się nauczyciel wspomagający w przedszkolu.
Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje tylko jednemu z rodziców. A co jeżeli rodzic pracuje równocześnie w innej szkole? Sprawdzamy, jakie ograniczenia obowiązują w zakresie tego zwolnienia.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.