Zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni mają prawo do zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania co najmniej jednego dziecka w wieku do lat 14. Zwolnienie to jest jednak odrębnie uregulowane dla każdej z wymienionych grup. Sprawdź, na jakich zasadach mogą korzystać z tego uprawnienia pracownicy placówki oświatowej. W artykule znajdują się przykłady z praktyki.
Pracownik niepedagogiczny może korzystać z dni opieki na godziny
Pracownikowi niepedagogicznemu wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym (art. 188 Kodeksu pracy).
Jeżeli pracownik złoży wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym, to dyrektor szkoły zobowiązany będzie ten wniosek uwzględnić.
Prawo do zwolnienia jest przewidziane nie tylko dla rodziców biologicznych dziecka. Przepis mówi o udzieleniu zwolnienia od pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko do ukończenia przez nie 14 lat.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń