Rodzice wykonują swoje obowiązki wobec dziecka i korzystają ze swoich praw, o ile nie ograniczono lub nie pozbawiono ich praw. Jeśli w szkole zostanie przedstawione orzeczenie sądu dotyczące ograniczenia praw rodzicielskich jednego z rodziców, placówka musi je respektować. Problem w tym, jak prawidłowo odczytywać takie orzeczenia, a w konsekwencji - jak zależne od siebie jest ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole.
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Dlatego może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka (art. 97 i 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Gdy małżeństwo zostaje rozwiązane prawomocnym wyrokiem rozwodowym, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców. Tym samym ogranicza władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.
Ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole: jakie dokumenty
Szkoła może uzyskać informację o sprawowaniu pieczy nad dzieckiem przez jednego rodzica nie tylko ze złożonego przez niego oświadczenia. Potwierdzić ją może także:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń