W okresie majowego ruchu kadrowego dyrektor szkoły musi rozważyć czy i kogo zwolnić z pracy. Nie jest to łatwa decyzja, w szczególności, gdy wszyscy nauczyciele przedmiotu, którego liczba godzin spada są wartościowi dla szkoły i dyrektor nie chciałby zwalniać żadnego. Czy w takiej sytuacji może zaproponować im wszystkim ograniczenie zatrudnienia, aby żadnego z nich nie zwalniać z pracy? Dowiedz się, jak postąpić, gdy jednak nie wszyscy nauczyciele będą chcieli solidarnie zgodzić się na ograniczenie etatu!
W zakresie wyboru nauczyciela do ograniczenia zatrudnienia nie muszą być stosowane żadne kryteria typowania nauczyciela, któremu dyrektor złoży taką propozycję. Nie oznacza to jednak zupełnej dowolności działań dyrektora szkoły! Poznaj szczegóły!
Nauczyciel będzie mógł kontynuować staż tylko wtedy, gdy podejmie zatrudnienie w innej placówce zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami w takim wymiarze, który łącznie z zatrudnieniem w Państwa szkole da co najmniej 1/2 etatu. Poznaj 3 warianty postępowania nauczyciela, który będzie miał zmniejszony wymiar etatu w trakcie stażu na mianowanego.
Ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania powinno mieć miejsce na dany rok szkolny. Co zrobić, gdy w kolejnym roku szkolnym także nie będzie godzin do pensum nauczyciela?
Częściowa likwidacja szkoły, zmiany organizacyjne czy też zmiany planu nauczania wymuszają, już na etapie opracowywania arkusza organizacji pracy szkoły na nowy rok szkolny, redukcję zatrudnienia. Niezaplanowanie etatu dla nauczyciela w arkuszu nie wystarczy - trzeba mu skutecznie, zgodnie z prawem i obowiązującymi procedurami, wypowiedzieć stosunek pracy. Przeczytaj 10 kroków do zgodnego z prawem zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych!
Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje nauczycielowi, jeżeli stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 ustawy - Karta Nauczyciela. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić nauczyciel, by otrzymać świadczenie kompensacyjne oraz jaką podstawę prawną ustania stosunku pracy należy wpisać w świadectwie pracy w szkole.
Stosunek pracy radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich podlega szczególnej ochronie. Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy (odpowiednio rady powiatu albo sejmiku województwa), której jest członkiem. Rada Gminy (odpowiednio rada powiatu albo sejmik województwa) odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Sprawdź, czy zgody rady gminy wymaga także ograniczenie etatu nauczyciela trybie art. 22 ust. 2 KN oraz wypowiedzenie zmieniające w szkole.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.