Od 2008 r. do 2012 r. gminy ogółem zlikwidowały 856 szkół podstawowych i 88 gimnazjów. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, decydując się na likwidację szkół, gminy kierowały się przede wszystkim względami ekonomicznymi, a w mniejszym stopniu troską o poprawę warunków kształcenia. Jednak kontrola NIK wykazała, że w ostatecznym rozrachunku warunki nauki przenoszonych uczniów nie tylko się nie pogorszyły, ale w wielu wypadkach nawet uległy poprawie. Z wyników kontroli wynika, że skutki likwidacji szkół najdotkliwiej odczuli nauczyciele.
Informacje o zamykanych szkołach od czasu do czasu rozgrzewają medialną dyskusję. Ale zwykle koncentrują się na jednostkowych przypadkach. Do tej pory nikt w Polsce nie zebrał pełnych danych na temat tego, ile rzeczywiście ubywa szkół, jak są przekształcane i ile powstaje nowych placówek. Raport IBE odpowiada na te pytania. Wynika z niego m.in., że w latach 2007 - 2012 gminy zlikwidowały blisko tysiąc szkół podstawowych. Poznaj podsumowanie zmian sieci szkół w latach 2007-2012 Instytutu Badań Edukacyjnych.
W tym roku samorządy mają zamiar zlikwidować 99 szkół dla dzieci i młodzieży (bez szkół policealnych), w których obecnie odbywa się nauczanie i 241 szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie - wynika z informacji przekazanych przez kuratorów oświaty do MEN. Uchwały o zamiarze likwidacji podjęto także w stosunku do 49 pustych szkół z zerową liczbą uczniów. Decyzje te nie są jednak ostateczne.
Organy prowadzące, które chcą zlikwidować szkołę z końcem roku szkolnego 2013/2014, mają czas na zawiadomienie rodziców uczniów do 28 lutego 2014 roku. Sprawdź, kiedy i jak skutecznie zawiadomić rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły.
Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zwróciła się do Rady Ministrów o przygotowanie zmian w ustawie o systemie oświaty, przywracających kuratorowi oświaty kompetencję wyrażania zgody na likwidację szkół. Resort edukacji nie zamierza jednak zmieniać przepisów - rola kuratora oświaty pozostanie ograniczona do opiniowania zamiaru likwidacji placówek.
Z ostatecznych danych przesłanych do MEN przez kuratorów oświaty wynika, że samorządy podjęły w tym roku uchwały intencyjne o zamiarze „faktycznej" likwidacji 259 szkół, w których są uczniowie (spośród szkół dla dzieci i młodzieży - bez szkół policealnych). Dla porównania w zeszłym roku samorządy podjęły uchwały o intencji likwidacji 727 takich szkół. Samorządy mogły podejmować takie uchwały do końca lutego.
Z danych zebranych przez kuratorów oświaty do 18 lutego wynika, że samorządy podjęły dotąd uchwały intencyjne o zamiarze „faktycznej" likwidacji 132 szkół, w których są uczniowie (spośród placówek dla dzieci i młodzieży - bez szkół policealnych).
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.