Kurator oświaty wyraża opinię w sprawie likwidacji szkoły. Likwidacja jest więc uzależniona od uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty. Zatem uzyskanie negatywnej opinii wstrzymuje likwidację. A w przypadku podjęcia uchwały likwidacyjnej mimo uzyskanej negatywnej opinii kuratora oświaty, wojewoda w ramach sprawowanego nadzoru stwierdza jej nieważność.
Połączenie dwóch szkół podstawowych – cel: jedna szkoła podstawowa w dwóch lokalizacjach. Należy podjąć działania w trybie art. 89 ustawy Prawo oświatowe. W przypadku jednej ze szkół przeprowadzić procedurę likwidacji szkoły, natomiast w przypadku drugiej – procedurę przekształcenia szkoły poprzez wskazanie drugiej lokalizacji szkoły. Poznaj pełną procedurę połączenia dwóch szkół w jedną.
W projektowanej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe określono warunki, które będą musiały być spełnione, aby mogło dojść do likwidacji szkoły lub placówki. Na dodatek warunki te będą musiały być spełnione łącznie. Sprawdzamy szczegóły!
Organ dotujący może domagać się zwrotu dotacji wypłaconej w nadmiernej wysokości. Od kogo organ będzie domagał się zwrotu, gdy szkoła zostanie zlikwidowana a organem prowadzącym szkołę była osoba fizyczna?
Jakie kroki musi podjąć dyrektor, jeśli szkoła prowadzona przez stowarzyszenie zostaje zlikwidowana od września 2022 r.? Jakie dokumenty złożyć? Kiedy i do jakich organów? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Nowelizacja Lex Czarnek została właśnie odrzucona przez Senat. To jednak nie koniec. Już niebawem trafi ona ponownie do Sejmu. Tymczasem czas na omówienie kolejnych zmian w projekcie.
Czego dotyczy Lex Czarnek? Jak się okazuje, jest to bardzo obszerna nowelizacja, która zmienia nie tylko reguły obsady funkcji kierowniczych. Znajdziemy w niej mnóstwo zmian organizacyjnych. Przede wszystkim zostanie wprowadzona procedura nawiązywania współpracy pomiędzy szkołami a organizacjami zewnętrznymi. Zmieni się także proces likwidacji szkoły.
Współdziałanie szkoły z organizacjami zewnętrznymi
Jedną z nagłośniejszych zmian w ramach Lex Czarnek jest wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie działalności organizacji zewnętrznych w szkole. Chodzi tu o stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności harcerskie, których celem statutowym jest:
W szkołach nie mogą działać partie i organizacje polityczne. Nie zmieni się to także po wejściu w życie Lex Czarnek.
Nowa procedura – wymagana pozytywna opinia kuratora
Wspomniane nowe rozwiązania to procedura uzyskiwania pozytywnej opinii kuratora na podjęcie działalności w szkole przez organizację zewnętrzną. Warto w tym miejscu przypomnieć, że opinia pozytywna to w istocie zgoda, dlatego jest ona wiążąca dla dyrektora. Będzie ona dotyczyła co do zasady każdego przypadku, w którym organizacja zewnętrzna będzie prowadzić zajęcia z uczniami.
Nowe rozwiązania będą stosowane wyłącznie w szkołach i placówkach samorządowych. To oznacza, że procedury nie muszą stosować szkoły i placówki:
Likwidacja szkoły rodzi konieczność zwolnienia nauczycieli. W takim przypadku wszyscy nauczyciele mają prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Jest jednak jedna sytuacja, w której nauczyciele likwidowanej szkoły nie otrzymają odprawy. Sprawdź jaka.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.