W opisanej sytuacji dyrektor powinien przede wszystkim podjąć rozmowę wyjaśniającą z pracownikami, z jakiego powodu sporządzili opinię w przytoczonym brzmieniu. W przypadku dalszych zastrzeżeń, po wyjaśnieniu specjalistów badających dziecko, dyrektor może również poprosić o konsultację innych specjalistów z poradni, którzy rozwieją ewentualne wątpliwości. Sprawdź, jaka jest odpowiedzialność dyrektora poradni za wydawane dokumenty oraz jakie środki nadzoru posiada dyrektor placówki.
Dyrektor szkoły może zrezygnować z pełnienia tej funkcji w dowolnym momencie roku szkolnego, za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. W takim przypadku, organ prowadzący ma obowiązek odwołania go z tego stanowiska. Problem powstaje wtedy, gdy w arkuszu organizacji nie ma zabezpieczonych godzin dla nauczyciela rezygnującego z funkcji dyrektora szkoły. Poznaj 3 rozwiązania tej sytuacji.
Choć w szkołach publicznych można zatrudniać rodzinę na stanowiskach nauczycielskich, pokrewieństwo z dyrektorem szkoły staje się problemem w przypadku awansu zawodowego. Jednym z członków komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych jest bowiem dyrektor szkoły, który nie może brać udziału w postępowaniu dotyczącym jego bliskich. Sprawdź, jak rozwiązać tę sytuację i co w praktyce oznacza wyłączenie się od udziału w sprawie.
Gdy kadencja dyrektora szkoły dobiega końca, organ prowadzący nie musi organizować konkursu na to stanowisko. Przepisy dają możliwość powierzenia tej funkcji dotychczasowemu dyrektorowi, jednakże okres powierzenia powinien objąć kolejne 5 lat szkolnych. Jeżeli okres ten ma być krótszy - organ musi wykazać, że zachodzi uzasadniony przypadek.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.