Dyrektor szkoły może wchodzić w skład Obywatelskiego Komitetu Poparcia dla kandydata na urząd Prezydenta RP. Nie może jednak na terenie szkoły agitować na rzecz konkretnego kandydata w wyborach prezydenckich ani rozpowszechniać treści odnoszących się do wyborów. Poznaj szczegóły!
Zagadnienie kontroli czasu pracy dyrektorów szkół i placówek oświatowych przez organ prowadzący budzi wiele kontrowersji, których źródłem są nieporozumienia związane niestety z wadliwą interpretacją przepisów prawa, u podstaw której leży w zasadzie niezrozumienie roli organu prowadzącego w stosunku pracy dyrektora, który to stosunek nawiązany jest w szkole. Sprawdźmy, na ile organ prowadzący może dysponować czasem pracy dyrektora i rozliczać go z godzin spędzonych w szkole.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ochrona związkowa nauczyciela ogranicza możliwość modyfikacji jego stosunku pracy oraz możliwość rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, czy związek zawodowy może objąć ochroną związkową dyrektora szkoły.
Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje nauczycielowi z tytułu wykonywania pracy w warunkach uznawanych za trudne. Analogiczne rozwiązanie dotyczy dodatku za uciążliwe warunki pracy. Wykaz tych warunków znajdziemy w rozporządzeniu płacowym nauczycieli. Czy dodatek za trudne warunki pracy oraz uciążliwe warunki pracy przysługuje dyrektorowi szkoły? Czy też zniżka pensum dla dyrektora automatycznie wyklucza wypłatę takich dodatków? Odpowiedź w artykule.
Faksymile to inaczej mechaniczne odwzorowanie podpisu. Czy takie narzędzie może być stosowane zamiast podpisu przez dyrektora szkoły? Chodzi tu m.in. o arkusze ocen, świadectwa i inne dokumenty, na których musi znaleźć się podpis dyrektora. Sprawdź, czy dyrektor może używać faksymile.
Dyrektor szkoły może być koordynatorem projektu Erasmus lub innego projektu unijnego. Jednocześnie jako nauczyciel może mieć kwalifikacje do prowadzenia zajęć finansowanych ze środków unijnych. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne.
Spór z pracownikiem szkoły w sądzie pracy może zostać rozwiązany już na etapie mediacji. Biorą to pod uwagę sądy, coraz częściej kierując sprawy do postępowania mediacyjnego. Szkoła, a w jej imieniu dyrektor, może więc występować w mediacji zarówno jako pozwany jak i powód. Sprawdź, jak przebiega mediacja sądowa i jak się do niej przygotować.
Udzielanie skutecznego feedbacku o pracy nauczycieli stanowi jedno z najtrudniejszych zadań dyrektora szkoły. W drugiej części ekspert wyjaśnia, jak udzielać informacji zwrotnej, aby feedback był skuteczny. Zastosowanie wskazówek ułatwi dyrektorom przygotowanie się do każdej rozmowy z nauczycielem, a jednocześnie przełoży na wzmacnianie autorytetu.
Dyrektor szkoły jako przełożony zatrudnionych w niej nauczycieli, musi udzielać informacji zwrotnej dotyczącej ich pracy. W części pierwszej ekspert przypomina najważniejsze zasady skutecznej komunikacji.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.