Pytanie: Uczennica zmienia miejsce zamieszkania oraz szkołę (na niepubliczną). Jakie dokumenty powinien rodzic przynieść do szkoły? Uczennica będzie uczęszczała do klasy II szkoły podstawowej. Jakich formalności powinien dokonać dyrektor, przyjmując ucznia do szkoły?
Pytanie: Czy dyrektor lub organ prowadzący prywatną szkołę podstawową o uprawnieniach szkoły publicznej ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do szkoły? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy może to zrobić nawet wtedy, kiedy ma wolne miejsca?
Pytanie: Jako szkoła mamy problem z pobieraniem podpisów od obojga rodziców na etapie przepisania dziecka z innej szkoły do naszej. Na większości druków wymagany jest podpis obojga rodziców. Co mamy zrobić w przypadku, jeśli rodzic np. ojciec, nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, a druga strona np. mama twierdzi, że nie utrzymują kontaktu ze sobą. Czy mamy prawo żądać podpisu obojga rodziców? Czy mama/ojciec może nam odmówić takiej informacji?
Pytanie: Czy komisja rekrutacyjna w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi (3-, 4-, 5-, 6-latki) powinna pisać osobne protokoły ze spotkań ws. rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i osobno do klas pierwszych? Ponieważ w przyszłym roku szkolnym przyłączone będą do szkoły oddziały, to my prowadzimy rekrutację. Proszę o kilka porad organizacyjnych.
Pytanie: W związku z aktualizacją druków zgłoszeń do klasy I (szkoły podstawowej), pojawiły się wątpliwości, czy zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych oraz przepisami oświatowymi, możemy w druku zgłoszenia do szkoły umieścić następujące pytania: Nazwa i adres przedszkola/oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej, w którym dziecko odbywa obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Istotne informacje o stanie zdrowia dziecka (np. wynikające z opinii lub orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej, orzeczeń lekarskich)?
Pytanie: Na jakiej podstawie uczniowie szkoły podstawowej przyjeżdżający z zagranicy do Polski są kwalifikowani do konkretnej klasy? Czy decyduje o tym rok urodzenia, czy deklaracja rodziców (do której klasy chcieliby posłać swoje dziecko), czy dokumentacja ze szkoły z zagranicy, czy może należy przeprowadzić rodzaj egzaminu sprawdzającego? Czy jest różnica w postępowaniu między uczniem polskiej narodowości wracającym z zagranicy a uczniem innej narodowości przyjeżdżającym do Polski?
Pytanie: Uczeń przenosi się do szkoły, w której jest inny język obcy. Uczeń chce się uczyć nowego języka. Czy musi uzupełnić braki we własnym zakresie?
Pytanie: W trakcie roku szkolnego decyzją sądu uczeń zostaje umieszczony w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Czy należy takiego ucznia skreślić z listy uczniów szkoły?
Pytanie: Rodzice powracający z Anglii, złożyli wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły, do klasy trzeciej. Doręczyli dwa dokumenty (ocena opisowa) potwierdzające postępy dziecka w szkole, które w Anglii uczęszczało również do klasy trzeciej. Uczeń dobrze posługuje się językiem polskim. Ma ukończone 8 lat. Czy należy przyjąć ucznia do klasy III zgodnie z wnioskiem rodziców?
Pytanie: Czy jednostka samorządu terytorialnego może skierować ucznia z orzeczeniem o kształceniu specjalnym do klasy integracyjnej mieszczącej się w innej szkoły podstawowej działającej na jej terenie? Nie jest to uczeń z zespołem Aspergera i autyzmem.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty