Od dnia 26 kwietnia 2023 r. możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego została ograniczona do pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Wymiar urlopu ojcowskiego nadal będzie wynosił 2 tygodnie. Sprawdź, czy pracownicy, których dzieci urodziły się przed wejściem w życie nowych przepisów, stracili uprawnienia do urlopu ojcowskiego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jak wynika z nowelizacji Kodeksu pracy, od 26 kwietnia 2023 r. w celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek pracownika – ojca, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1823 Kodeksu pracy 2023).
Przepisy wprowadzające zmiany w Kodeksie pracy w 2023 r. przewidują, że pracownik – ojciec wychowujący dziecko w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej Kodeks pracy (tj. urodzonego do 25 kwietnia 2023 r.), ma prawo do urlopu ojcowskiego na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko:
Nowy wymiar urlopu ojcowskiego obejmuje zatem pracowników – ojców, których dziecko urodziło się najwcześniej w dniu wejścia w życie nowych przepisów tj. 26 kwietnia 2023 r.
Poznaj inne zmiany w Kodeksie pracy, które wchodzą w życie 26 kwietnia 2023 r.:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń