Nie więcej niż rok urlopu zdrowotnego nie wcześniej niż po 20 latach pracy, 47 dni urlopu wypoczynkowego, większa ewidencja czasu pracy oraz ograniczenie dodatków socjalnych dla nauczycieli - to najważniejsze obszary, które obejmą zmiany w Karcie Nauczyciela. Istotną informacją dla nauczycieli jest to, że ich pensum pozostanie niezmienione, lecz nadal będą zobligowani do realizowania tzw. godzin karcianych.
Duże zmiany czekają zasady udzielania urlopów zdrowotnych. Przede wszystkim, decyzji o potrzebie udzielenia tego urlopu nie będzie już podejmował lekarz rodzinny, lecz lekarz medycyny pracy. Ponadto, z urlopu będzie można skorzystać wyłącznie w przypadku schorzeń powstających w związku ze środowiskiem pracy nauczyciela. Aby otrzymać pierwszy urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel będzie musiał przepracować 20 lat (a nie jak dotychczas 7), zaś łączny okres jego trwania w karierze nauczyciela zostanie ograniczony do roku (aktualnie 3 lata).
Zmienią się także zasady korzystania przez nauczycieli szkół feryjnych z urlopu wypoczynkowego. Nowe przepisy Karty Nauczyciela mają nieco zbliżyć zasady korzystania z urlopów przez nauczycieli do zasad obowiązujących w Kodeksie pracy, tzn. urlop nauczyciela będzie obejmował 47 dni roboczych, a nie ja dotychczas - min. 8 tygodni tj. 56 dni kalendarzowych (w przeliczeniu na dni robocze w 2012 r. było to 54 dni). Urlop w placówkach feryjnych ma również być udzielany bardziej elastycznie - tzn. nauczyciele będą mogli korzystać z niego nie tylko w okresie ferii, lecz także w dni wolne od zajęć dydaktycznych.
Nauczyciel, aby skorzystać z urlopu wypoczynkowego będzie musiał wypełnić kartę urlopową, w której określi okres jego trwania tzn. będzie mógł zdecydować się na korzystanie z urlopu np. w okresie przerwy świątecznej lub ustalonych w szkole dni wolnych od zajęć, a tym samym część ferii letnich lub zimowych spędzi w pracy, pozostając do dyspozycji dyrektora.
Czas pracy nauczycieli obecnie nie jest w pełni ewidencjonowany - rozliczeniu podlegają wyłącznie godziny pensum oraz tzw. godziny karciane. Nowe brzmienie Karty Nauczyciela ma wprowadzić obowiązek rejestrowania najważniejszych dodatkowych zadań realizowanych przez nauczycieli w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy.
Rejestrowanie także innych czynności niż godziny pensum i karciane, pozwolą ocenić - tak dyrektorom szkół, jak i nauczycielom - zaangażowanie w pracy. Będzie to ważna informacja na temat uczestniczenia w życiu szkoły, jak również usunie wątpliwości co do tego, czy i kiedy nauczyciel jest dla ucznia i jego rodziców dostępny.
Mimo postulatów strony samorządowej, by zwiększyć wymiar pensum nauczycieli i apelów związków zawodowych, by zlikwidować godziny karciane - zmiany w Karcie Nauczyciela nie obejmą tego obszaru czasu pracy nauczycieli. Zdaniem resortu edukacji to nie jest czas na zmiany pensum nauczycieli - obecna sytuacja demograficzna i zmiany przepisów oświatowych dotyczących m.in. 6-latków nie są przesłankami do rozmów na temat wymiaru godzin pracy nauczycieli bezpośrednio z uczniami i na ich rzecz.
Resort edukacji zdecydował się na stopniowe odejście od przyznawania dodatków socjalnych takich jak: dodatek mieszkaniowy, prawo do lokalu mieszkalnego, użytkowania działki gruntu szkolnego oraz zasiłku na zagospodarowanie. Nauczycielom nadal będzie przysługiwał dodatek wiejski, lecz jego wysokość będzie ustalona w Karcie Nauczyciela na poziomie 10% kwoty bazowej z roku 2013 r.
Zasady naliczania i wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego zostaną uelastycznione tak, by wynagrodzenia nauczycieli miały charakter bardziej motywujący. Pula środków przeznaczonych na dodatki uzupełniające nauczycieli będzie mogła być dzielona na wszystkich nauczycieli, a nie jak dotychczas w ramach danego stopnia awansu zawodowego. Ponadto do podstawy jednorazowego dodatku uzupełniającego będzie wliczany także dodatek wiejski.
Do rozmów w sprawie Karty Nauczyciela zaproszono także przedstawicieli Forum Rodziców. Pani Elżbieta Piotrowska - Gromniak ze Stowarzyszenia Rodzice w Edukacji ocenia to jako przełomowy krok, bowiem rodzicom zależy na prestiżu zawodu nauczyciela, gdyż to daje gwarancję jakości edukacji. Niewiadomo jeszcze w jaki dokładnie sposób rodzice będą zaangażowani w procedurę uzyskiwania stopni awansu zawodowego, lecz planowane jest by albo uczestniczyli w posiedzeniach komisji w roli obserwatorów (bez prawa głosu) albo wchodzili w skład poszczególnych komisji w roli jej członków (z prawem głosu).
Powyższe propozycje są owocem 10. spotkań resortu edukacji z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli i samorządów na temat zmian w Karcie Nauczyciela. W przeciągu miesiąca ministerstwo ma przedstawić projekt założeń do nowej Karty Nauczyciela (projekt ten miał być gotowy już w grudniu). Dopiero w nim powyższe plany zostaną sprecyzowane i poddane konsultacjom społecznym. Po otrzymaniu tego dokumentu, strona samorządowa, która niewątpliwie najmniej wywalczyła w czasie rozmów o Karcie, przedstawi wspólne stanowisko co do planowanych zmian.
O przebiegu rozmów nt. Karty Nauczyciela przeczytasz w artykułach:
Źródło informacji:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń