Będzie łatwiej o pierwszy urlop dla poratowania zdrowia

Data publikacji: 13 marca 2025 r.
Poleć znajomemu
Będzie łatwiej o pierwszy urlop dla poratowania zdrowia

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada kolejną zmianę w Karcie Nauczyciela. Tym razem będzie ona polegała na ułatwieniu w skorzystaniu z pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Sprawdź, jakie będą zasady skorzystania z pierwszego urlopu zdrowotnego po zmianach proponowanych przez MEN.

Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia – wymóg 7-letniego okresu zatrudnienia

Aby skorzystać z pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel musi legitymować się co najmniej 7-letnim okresem zatrudnienia w szkołach i placówkach oświaty, bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia, w wymiarze co najmniej ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przy czym za nieprzerwany uważa się okres, w którym występują przerwy w zatrudnieniu nieprzekraczające 3 miesięcy. Jednocześnie do okresu zatrudnienia wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres (art. 73 ust. 3-4 Karty Nauczyciela).

Wątpliwości interpretacyjne dotyczące pierwszego urlopu zdrowotnego

Przedstawione przepisy budzą liczne wątpliwości interpretacyjne, czego dowodzi duża liczba zapytań naszych Czytelników dotyczących możliwości udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. W związku z istniejącymi wątpliwościami wypracowaliśmy wzór służący do obliczenia stażu pracy wymaganego do przejścia na pierwszy urlop dla poratowania zdrowia. 

Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia – jakie zmiany proponuje MEN

W związku z istniejącymi wątpliwości MEN zapowiada zmiany w udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia. Będą one polegały na wykreśleniu sformułowania „bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia”. Zmiana ta ma wyeliminować błędne podejście polegające na uzależnieniu udzielenia urlopu zdrowotnego od braku nieobecności w ciągu ostatnich 7 lat pracy. Efektem takiego podejścia jest oczekiwanie od nauczycieli dłuższego okresu zatrudnienia niż wymagany.

Źródło:
  • Samorzad.pap.pl
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql