Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Od 31 sierpnia nowe przepisy dotyczące SIO

3 sierpnia Senat RP przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw, która została uchwalona przez Sejm RP 27 lipca 2012 r. Nowelizacja wchodzi w życie 31 sierpnia 2012 r.

Choroba zawodowa w szkole - nowe wzory dokumentów!

1 sierpnia 2012 r. wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób. Nowelizacja rozporządzenia przede wszystkim wprowadza nowe wzory formularzy stosowanych przy zgłaszaniu, rozpoznawaniu i stwierdzaniu chorób zawodowych.

Pierwsze działania w ramach "Cyfrowej szkoły"

MEN na swojej stronie zamieścił informacje na temat działań podjętych w ramach programu „Cyfrowa szkoła”. Potrzeba zbliżenia szkoły do otaczającej ją rzeczywistości cyfrowej jest już koniecznością. Poza lekcjami uczniowie korzystają ze smartfonów, laptopów, coraz częściej tabletów. Najwyższy czas umieścić je oficjalnie na szkolnych ławkach i wykorzystać nowoczesne technologie w edukacji. To kluczowe zadanie ma być realizowane poprzez rozpoczęty w tym roku rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - Cyfrowa szkoła. Jest on pilotażem, który pozwoli na przetestowanie najlepszej ścieżki wykorzystania zarysowanej właśnie szansy na cywilizacyjną zmianę. Zapewnienie powodzenia realizacji tego przedsięwzięcia jest zatem jednym z najważniejszych zadań stojących przed ministrem edukacji narodowej. Założenia programu „Cyfrowa szkoła” opisywaliśmy w artykule:  Rusza  „Cyfrowa szkoła"!

Projektowane zmiany w przepisach o nadzorze pedagogicznym

Po zebraniu doświadczeń z dwuletniego stosowania przepisów o nadzorze pedagogicznym, przyszedł czas na ich nowelizację. MEN skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia zmieniającego dotychczasowe rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym. Projekt ten przede wszystkim modyfikuje opisy wymagań dotyczących działalności szkoły, służących przeprowadzaniu ewaluacji oraz doprecyzowuje terminy i procedury działań podejmowanych przez wizytatorów w ramach ewaluacji zewnętrznej i kontroli.

13 milionów więcej na program "Wyprawka szkolna"

W 2012 r. na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców rząd przeznaczy 128 milionów złotych. To o 13 mln złotych więcej niż w zeszłym roku (2011 r. - 115 mln, 2010 r. - 103 mln). Rządowy program pomocy uczniom „Wyprawka szkolna" został 14 czerwca przyjęty przez Radę Ministrów.

Kwalifikacje nauczycieli religii Kościoła Zielonoświątkowego

12 lipca 2012 r. zostało podpisane a zarazem weszło w życie Porozumienie, które określa kwalifikacje zawodowe wymagane od nauczycieli religii Kościoła Zielonoświątkowego. Nauczyciele mają trzy lata na uzupełnienie swoich kwalifikacji.

WYROK TK: Trzynastka także po urlopie macierzyńskim!

9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nieuwzględnienie okresu urlopu macierzyńskiego, jako umożliwiającego nabycie prawa trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku jest niezgodne z Konstytucją! Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednakże tę lukę w prawie może uzupełnić tylko nowelizacja przepisów.  

Sprawozdanie Komisji Europejskiej: Ograniczony dostęp do edukacji dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Pomimo zobowiązań państw członkowskie do wspierania edukacji integracyjnej dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawni dorośli wciąż nie mają odpowiedniego dostępu do edukacji. Tak wynika ze sprawozdania opublikowanego 10 lipca tego roku przez Komisję Europejską. Sprawozdanie pt. „Edukacja a niepełnosprawność/specjalne potrzeby - polityka i praktyki w UE w dziedzinie kształcenia, szkolenia i zatrudnienia uczniów niepełnosprawnych i mających specjalne potrzeby edukacyjne”, zostało opracowane dla Komisji Europejskiej przez niezależną sieć ekspertów w dziedzinie nauk społecznych w zakresie kształcenia i szkolenia (NESSE).

Rozwiązania dla osób opóźnionych w cyklu kształcenia - od 1 września 2012 r. nowe rozporządzenie

Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas podpisała rozporządzenie w sprawie przypadków, w jakich do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat oraz przypadków, w jakich osoba, która ukończyła gimnazjum, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy. Zostało ono przekazane do podpisu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.  Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 września 2012 r.

System Informacji Oświatowej - bardziej nowoczesny, anonimowy i rzetelny

Dnia 3 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz ustawy o systemie oświaty, przedłożony przez ministra edukacji narodowej. Na temat nowego SIO też w artykule: Większa anonimowość gromadzonych danych - nowelizacja ustawy o SIO.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty