Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Dni opieki nad dzieckiem nie dadzą prawa do trzynastki

Do sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej przepisy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Wygląda na to, że ustawa nie zwolni z obowiązku wypracowania trzynastki m.in. osób, które korzystały z dni opieki nad dzieckiem do lat czternastu czy zwolnienia na chore dziecko. Trzynastkę za 2012 r. otrzymają jednak bez wątpienia osoby, które nie mogły wypracować min. 6 miesięcy ze względu na korzystanie z urlopu macierzyńskiego.

Religia finansowana przez rodziców lub kościół?

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy zmieniający zasady finansowania zajęć religii. Pomysłodawcy zmian są zdania, że katecheza nie powinna być finansowana ze środków publicznych, zaś nauczyciele religii nie powinni być zatrudniani przez dyrektorów szkół, lecz przez kościół lub związek wyznaniowy.

Rok urlopu dla rodziców już od 1 września 2013 r.

Już za rok pracownicy będą mogli korzystać dłuższych urlopów związanych z rodzicielstwem. Projektowane zmiany Kodeksu pracy mają umożliwić obojgu rodzicom skorzystanie z płatnego urlopu przez okres jednego roku, tj. tak jak dotychczas, z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji tj. urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów wyniesie 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, natomiast w przypadku porodów mnogich wymiar ten wyniesie od 65 do 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Nowe przepisy w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli

Dnia 31 października weszło w życie rozporządzenie MEN z 26 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. Zmiana przepisów ma służyć dostosowywaniu działań tych placówek do rzeczywistych potrzeb szkół uwzględniających wnioski z nadzoru pedagogicznego oraz wyniki egzaminów zewnętrznych. Zakres wspomagania będzie wynikać z analizy indywidualnej sytuacji szkoły i odpowiadać na jej specyficzne potrzeby, a punktem wyjścia wszelkich działań będzie rzetelna diagnoza potrzeb.

Pozytywna opinia sejmowych komisji w sprawie subwencji oświatowej na 2013 r.

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalne pozytywnie zaopiniowały wysokość subwencji oświatowej na 2013 r., proponowaną w projekcie budżetu państwa. Pozytywną opinię uzyskała też wysokość rezerw celowych.

Nauczyciele nie będą zwalniani z pracy z powodu wieku

Od nowego roku nauczyciele nie będą tracić pracy tylko dlatego, że osiągnęli wiek emerytalny. Projekt ustawy zmieniającej Kartę Nauczyciela przewiduje usunięcie przepisu obligującego zwolnienie z pracy nauczyciela, który osiągnie określony wiek.

Samorząd - bardziej samodzielny w realizacji zadań oświatowych

Minister Szumilas, na konferencji podsumowującej projekt systemowy „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym" (25 października) zaprezentowała, po raz kolejny, rządowe rozwiązania dotyczące dotowania edukacji przedszkolnej od 2013 r. Głównym celem projektu jest wzmocnienie strategicznej roli samorządów jako organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe.

Lepsza jakość kształcenia na odległość

16 października Minister Krystyna Szumilas podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Zostały do niego wprowadzone rozwiązania, które upowszechnią i podniosą jakość kształcenia na odległość.

5 kroków do upowszechnienia wychowania przedszkolnego

Premier Donald Tusk w zaprezentowanym w piątek (12 października) w Sejmie „drugim” expose, jako istotną rzecz wskazał m.in. koncepcję umacniania bezpieczeństwa rodziny. Bazuje ona na inwestycji w żłobki i przedszkola. Zagadnienia, które skrótowo nakreślił Premier doprecyzowuje zapowiedziana nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Jej głównym założeniem jest rozwój i upowszechnienie wychowania przedszkolnego.

Będą miejsca pracy dla nauczycieli i 165 mln złotych na doskonalenie zawodowe

Minister Szumilas widzi miejsca pracy dla nauczycieli, którzy stracili pracę w ostatnich latach. Resort edukacji chce przeznaczyć 165 milionów złotych na system doskonalenia zawodowego, który pomoże nauczycielom dostosować swoje kwalifikacje do aktualnych potrzeb na rynku usług edukacyjnych.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty