Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Nierówne traktowanie pełnoletnich uczniów

Rzecznika Praw Obywatelskich zaniepokoiła interpretacja prawa oświatowego uzależniająca status prawny pełnoletnich uczniów od tego, czy uczeń utrzymuje się samodzielnie czy pozostaje na utrzymaniu rodziców. Zdaniem RPO, różnicowanie sytuacji prawnej ze względu na obowiązek alimentacyjny to różnicowanie ze względu na sytuację finansową, co narusza konstytucyjną gwarancję równości. Rzecznik prosi resort edukacji o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

RPO: Kodeks pracy jest przestarzały

Ponad 100 razy nowelizowany Kodeks pracy nie jest dostosowany do zasad ustroju demokratycznego i wymogów gospodarki rynkowej. RPO wnioskuje o podjęcie społecznej debaty nad nowym prawem pracy.

Wstępne wyniki sprawdzianu w 2012 r.

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wstępne wyniki sprawdzianu. Do sprawdzianu 3 kwietnia 2012 r. w całym kraju przystąpiło 362 171 uczniów. Zestaw zadań w wersji standardowej rozwiązywało 355 285 uczniów, a 6 886 uczniów rozwiązywało zadania w arkuszach dostosowanych. Tegoroczny zestaw zadań był nieco trudniejszy od ubiegłorocznego.

Kryteria podziału rezerwy subwencji oświatowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało na swojej stronie internetowej kryteria podziału o,25% rezerwy subwencji oświatowej między samorządy. Termin składania pierwszych wniosków o dodatkowe środki mija 29 czerwca.

Świadczenie kompensacyjne także po pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych

Zarząd Główny ZNP zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o rozwianie wątpliwości, czy nauczyciel ma prawo do świadczenia kompensacyjnego, gdy po ustaniu stosunku pracy będzie pobierał zasiłek dla bezrobotnych do dnia złożenia wniosku o to świadczenie.

Zmiany w Karcie Nauczyciela - czy będą protesty?

24 kwietnia 2012 r. strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawiła „Założenia niezbędnych zmian ustawowych w oświacie”. Założenia te obejmują zmiany Karty Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty. ZNP chce sprawdzić, jak pracownicy oświaty oceniają propozycje samorządowców i zbadać ich gotowość do wzięcia udziału w akcji protestacyjnej.

Komunikat ZNP: Wzrost wynagrodzeń nauczycieli od 2013 r.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest zaniepokojony brakiem planu finansowego rządu w zakresie rozwoju edukacji oraz wsparcia pracowników oświaty. Związek żąda przedstawienia informacji o planowanych wynagrodzeniach pracowników publicznych szkół/przedszkoli samorządowych w latach 2013 - 2015 oraz wyznaczenia terminu rozmów płacowych z partnerami społecznymi, czyli związkami zawodowymi.

Przestępstwa seksualne bez przedawnienia - wniosek Rzecznika Praw Dziecka

Dnia 11 maja 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ponownie zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina o rozważenie możliwości wpisania przestępstw seksualnych, popełnianych na szkodę dziecka, do grupy przestępstw nie ulegających przedawnieniu.

Nowy wzór karty wypadku

Od 7 maja 2012 r. obowiązuje nowy wzór karty wypadku w drodze do lub z pracy. W zmienionej karcie wypadku nie wpisuje się numeru NIP osoby poszkodowanej, lecz tylko numer PESEL.

Kwalifikacje nauczycieli religii ewangelickiej

8 maja 2012 r. zostało podpisane a zarazem weszło w życie Porozumienie, które określa kwalifikacje zawodowe wymagane od nauczycieli religii zrzeszonych w Aliansie Ewangelicznym. Nauczyciele mają trzy lata na uzupełnienie swoich kwalifikacji.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty