Senat po raz drugi podjął uchwałę w sprawie odrzucenia kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy – Prawo Oświatowe. Niemniej jednak Sejm przewagą jednego głosu odrzucił senackie weto. Teraz Lex Czarnek 2.0 czeka już tylko na podpis Prezydenta.
Sejm przyjął właśnie ustawę umożliwiającą zawarcie umowy o pracę z pracownikiem za pośrednictwem specjalnego portalu. Rozwiązanie to obejmie m.in. placówki oświatowe zatrudniające do 9 pracowników.
W ramach KPO planowane jest zagwarantowanie nowego sprzętu komputerowego w szkołach dla uczniów i nauczycieli. Z tego względu w projekcie nowelizacji rozporządzenia MEiN określono minimalne wymagania dla tego sprzętu
Finansowanie wychowania przedszkolnego dzieci z Ukrainy będzie możliwe jedynie z Funduszu Pomocy. Z tego względu zmienią się zasady rozliczania dotacji celowej w zakresie wychowania przedszkolnego. Zmiana rozporządzenia w tym zakresie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
Do systemu szkolnictwa branżowego wprowadzone zostaną nowe zawody m.in. w ramach branży chemicznej i ochrony środowiska. Zawody te mają być nauczane począwszy od roku szkolnego 2023/2024.
Wymagane oświadczenie o niekaralności dyscyplinarnej kandydata na stanowisko dyrektora szkoły artystycznej zostanie zaktualizowane w odniesieniu do nowej ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Opublikowano właśnie projekt rozporządzenia w tej prawie. Szczegóły w artykule.
Jeśli dyrektor poleci pracownikowi szkoły udział w szkoleniu, wówczas szkolenie to musi zostać wliczone w całości do czasu pracy. Poza tym musi być ono zostać sfinansowane przez szkołę. Takie rozwiązania przewidziano w projektowanej nowelizacji Kodeksu pracy.
W styczniu 2023 r. planowane jest wejście w życie zmian w Kodeksie pracy dotyczących m.in. elastyczności zatrudniania i urlopów rodzicielskich. Tak przynajmniej do tej pory spekulowano w mediach. Czy tak się stanie? Co z zapowiadaną nową organizacją pracy zdalnej? Czy dojdzie do skrócenia tygodnia pracy do 4 dni? Sprawdź, jak wygląda stan prac nad zmianami w Kodeksie pracy
Opublikowano projekt nowego rozporządzenia dotyczącego zasady analizy średnich wynagrodzeń nauczycieli i wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego. Konieczność wydania tego rozporządzenia jest związana przede wszystkim z nowym systemem awansu zawodowego nauczycieli.
W ślad za zmianami w awansie zawodowym modyfikacji muszą ulec także wymogi na stanowiska kierownicze. W związku z tym opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego tych wymagań.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty