Senat po raz drugi podjął uchwałę w sprawie odrzucenia kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy – Prawo Oświatowe. Niemniej jednak Sejm przewagą jednego głosu odrzucił senackie weto. Teraz Lex Czarnek 2.0 czeka już tylko na podpis Prezydenta.
Za odrzuceniem nowelizacji ustawy głosowało 51 senatorów. 43 senatorów było przeciw, nikt się nie wstrzymał. W konsekwencji nowelizacja trafiła ponownie do Sejmu w celu głosowania. Taka sama sytuacja miała miejsce w lutym 2022 r. w przypadku pierwszej wersji projektu.
Z kolei w czwartek 1 grudnia senackie weto zostało odrzucone przez Sejm bezwzględną większością głosów. Za odrzuceniem weta głosowało 224 posłów (ledwie o 1 głos niż, było to wymagane do osiągnięcia większości bezwzględnej). Z kolei przeciwko było 218 posłów. 2 osoby wstrzymały się od głosu, z kolei aż 16 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.
Od wejścia w życie nowelizację dzieli już tylko podpis Prezydenta oraz vacatio legis. Czy ustawa zostanie podpisana? Przypomnijmy, że w marcu 2022 r. została ona zawetowana.Prezydent argumentował wówczas, że sprawa zmian systemowych w oświacie powinna być odłożona na późniejszy czas wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował apel do Prezydenta o ponowne zawetowanie ustawy. Przedstawiciele ZNP wyrazili przekonanie, że podane przez Prezydenta powody pierwszego weta nadal zachowują aktualność.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe nazywana popularnie Lex Czarnek 2.0 zakłada w szczególności:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń