Pytanie: Czy wpisanie innowacji pedagogicznej do rejestru w kuratorium oświaty oznacza, że od nowego roku szkolnego musi być ona realizowana?
Pytanie: Nauczyciel j.angielskiego na początku roku szkolnego zmienił podręcznik, nie informując o tym zamiarze nikogo. Co zrobić w tej sytuacji?
Pytanie: Czy dyrektor wprowadza programy nauczania do użytku w danej szkole zarządzeniem, czy wystarczy decyzja dyrektora zapisana na wniosku nauczyciela o korzystaniu z danego programu?
Pytanie: Uczeń nie zdał do 3 klasy liceum realizującej starą podstawę programową. W zaistaniałej sytuacji będzie uczniem klasy 2 realizującej nową podstawę programową. Co z różnicami programowymi?
Pytanie: Organ prowadzący zakwestionował w szkolnym planie nauczania dla klas I-III w liceum ogólnokształcącym na rok 2013/2014 liczbę godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych wskazując, że powinna ona wynosić 2 700. Dyrektor twierdzi, że powinno to być 2 730 godzin. Jaka będzie właściwa liczba godzin w roku szkolnym 2013/2014?
Do 15 czerwca dyrektor szkoły musi podać do publicznej wiadomości zestaw podręczników na następny rok szkolny. Nim jednak nauczyciele wybiorą podręczniki, dyrektor dopuszcza do użytku zaproponowane przez nich programy wychowania przedszkolnego i programy nauczania. W 2013 r. wybór programów odbywa się na nowych zasadach! Sprawdź, jak zrobić to zgodnie z prawem!
Pytanie: Do naszej szkoły przyjęliśmy do klasy III gimnazjum uczennicę w trakcie roku szkolnego. Z otrzymanego arkusza ocen wynika, że dziewczynka nie miała plastyki ani w klasie I, ani w klasie II. W naszej szkole plastyka jest realizowana w klasie I gimnazjum. W jaki sposób powinna uzupełnić brakujący przedmiot ?
Pytanie: Czy istnieje możliwość zwalniania uczniów z pierwszej i ostatniej godziny lekcyjnej w przypadku, gdy nauczyciel uczący jest nieobecny, a nie ma możliwości przydzielenia zastępstwa nauczycielowi uczącemu tego samego przedmiotu? Czy można zapisać taką zasadę w procedurze organizowania zastępstw doraźnych w szkole? Jest to szkoła średnia.
Po zmianach przepisów, wprowadzeniu nowej podstawy programowej, dużo kłopotów sprawiają godziny przeznaczone do dyspozycji dyrektora szkoły. Przedstawiamy zebrane, uporządkowane w tabeli informacje na temat godzin dyrektorskich: omówienie nowych przepisów z podziałem na etapy edukacyjne. Tabela prezentuje rodzaj, wymiar poszczególnych godzin oraz na jakie zajęcie należy je przeznaczyć.
Pytanie: Rozporządzenie MEN z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych podaje minimalną liczbę godzin, jaką należy przeznaczyć na realizację podstawy programowej. Czy ta liczba to tylko godziny "przepracowane" w systemie klasowo-lekcyjnym, czy można w nich uwzględnić również wycieczki przedmiotowe, np. wyjście do teatru czy kina - jako godziny j. polskiego; wyjście do muzeum - jako godziny historii; wyjście do oczyszczalni ścieków (na lekcję warsztatową) - jako godziny chemii? Jeśli można tak postąpić, to jak liczyć - całość wycieczki dzielić na 45 min?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty