Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organy wewnętrzne szkoły

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów, dzięki którym dowiesz się, jaką powinny mieć strukturę uchwały rady pedagogicznej, jakie zapisy powinny się znaleźć w regulaminie rady rodziców, jakie rada rodziców ma kompetencje, jakie zadania spoczywają na samorządzie uczniowskim, jak zorganizować rade pedagogiczna w zespole szkół. Poznaj najważniejsze elementy współpracy szkoły z organami wewnętrznymi!

Sekcja "terroru" samorządu uczniowskiego - czyli gdy uczniowie zbytnio wczują się w rolę

Zakres kompetencji samorządu uczniowskiego może wymknąć się spod kontroli, a jego członkowie zamiast uczyć się samorządności, terroryzują innych uczniów. Przekonali się o tym uczniowie jednej ze szkół, w której kontrole sekcji porządkowej samorządu okazują się bardziej stresujące niż klasówki. Jak zaradzić i przeciwdziałać takim sytuacjom?

Wybory do samorządu uczniowskiego - na początku czy na końcu roku szkolnego?

Pytanie: W jednych szkołach podstawowych wybory do samorządu uczniowskiego są organizowane na koniec roku szkolnego, a w innych na początku roku. Od czego to zależy?

Uczestnictwo w radzie pedagogicznej nauczyciela będącego na urlopie

Pytanie: Czy nauczyciel przebywający na urlopie uzupełniającym może brać udział w radzie pedagogicznej i czy jego głos powinien być brany pod uwagę w głosowaniu przy wyborze przedstawiciela do komisji konkursowej na dyrektora ośrodka?

Szkoła dla rodziców - warsztaty umiejętności wychowawczych: Nauka, szkolne oceny i równowaga w życiu dziecka

Wydawać by się mogło, że rok szkolny dopiero co się zaczął, a tu już koniec semestru - czas sprawdzianów, zdobywania i poprawiania ocen, czas wytężonej pracy, szczególnie dla tych, którzy przez pierwsze tygodnie i miesiące szkoły zasypiali przy przysłowiowych gruszkach w popiele. Rodzice z biciem serca przychodzą na zebranie w szkole, na którym dowiadują się, że dziecku grożą oceny niedostateczne na semestr. W domu panuje nerwowa atmosfera. Rodzice prośbą i groźbą usiłują nakłonić dziecko do bardziej wytężonej pracy, czasem straszą karami, jeśli nie wykona ono „planu minimum”, a w przypadku niektórych rodziców nawet „planu maksimum”. Zastanowimy się wspólnie nad tym, jak można zachęcać dzieci do nauki, jak pomagać im brać odpowiedzialność za wyniki swojej pracy i ponosić ewentualne konsekwencje niedostatecznego wysiłku włożonego w naukę.

Raport specjalny: Samorząd uczniowski - aktywny udział uczniów w życiu szkoły

Uczniowie mają prawo wyboru swojego opiekuna, a on nie może zrzec się tej funkcji, mogą też uczestniczyć w ocenie pracy nauczyciela, opiniują program wychowawczy szkoły. To bardzo szerokie kompetencje, a dzięki nim każdy uczeń ma wpływ na funkcjonowanie szkoły, w której spędza codziennie wiele godzin i od której zależy jego przyszłość: uzyskane wykształcenie, kwalifikacje, wybór dalszej drogi życiowej. Możliwość aktywnego, samorządnego i demokratycznego uczestnictwa we wszystkich sprawach placówki daje wychowankom działalność samorządu uczniowskiego.

Archiwalny Rada pedagogiczna w okresie zawieszenia

Pytanie: Czy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół można zorganizować posiedzenie rady pedagogicznej?

Archiwalny Głosowanie nad zatwierdzeniem protokołu rady pedagogicznej – czy konieczne

Pytanie: Czy musi odbyć się głosowanie nad zatwierdzeniem protokołu rady pedagogicznej, jeśli tego zapisu nie ma w regulaminie rady? W regulaminie zapis brzmi „Zebrania rady są protokołowane. Członkowie Rady są zobowiązani w terminie 14 dni od sporządzenia protokołu do zapoznania się z jego treścią i zgłoszenia ewentualnych uwag przewodniczącemu, który na następnym zebraniu wprowadza poprawki albo je odrzuca. Potwierdzeniem zapoznania się z protokołem jest podpis każdego członka Rady Pedagogicznej”. Jakie elementy muszą być w regulaminie rady pedagogicznej zgodnie z prawem?

Archiwalny Ile uchwał podjąć w związku z klasyfikacją śródroczną w szkole podstawowej z włączonymi klasami gimnazjum

Pytanie: Do szkoły podstawowej włączono oddziały gimnazjalne. Czy przy klasyfikacji śródrocznej podejmuje się jedną uchwałę z podstawą prawną: art. 70 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r.- Prawo oświatowe do wszystkich klas, czy należy podjąć dwie oddzielne uchwały?

Archiwalny Rada rodziców, samorząd uczniowski i rada pedagogiczna po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej

Pytanie: Zespół szkół składający się z gimnazjum i szkoły podstawowej od 1 września 2017 r. funkcjonuje jako szkoła podstawowa – gimnazjum zostało włączone do szkoły podstawowej. Czy powinna funkcjonować jedna rada rodziców, jeden samorząd uczniowski? Czy też dla oddziałów gimnazjalnych osobna rada rodziców i osobny samorząd? Czy rady pedagogiczne powinny być wspólne z gimnazjum czy osobno?

Archiwalny Rada rodziców w gimnazjum włączanym do podstawówki – co z finansami

Pytanie: Gimnazjum jest włączane do szkoły podstawowej. Czy rada rodziców likwidowanego gimnazjum, która zamyka swoje konto na wniosek banku, może zlikwidować swoje rozliczenia i nie przekazywać ich do wglądu dyrektorowi podstawówki?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty