Pytanie: Czy nauczycielowi szkoły niepublicznej odchodzącemu na świadczenie kompensacyjne przysługuje odprawa emerytalna?
Praca w więcej niż jednej szkole, a także łączenie pracy w szkole z zatrudnieniem poza oświatą stają się coraz powszechniejsze. W przypadku ustania zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne należy się zaś odprawa. Sprawdź, czy w przypadku więcej niż jednego zatrudnienia pracownikowi szkoły może przysługiwać kilka odpraw emerytalnych.
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy i przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne nauczyciel otrzymuje odprawę emerytalną. Stanowi ona wielokrotność jego ostatnio pobieranego wynagrodzenia. Co w przypadku, gdy nauczyciel odchodzący z pracy korzysta do końca zatrudnienia z urlopu bezpłatnego? Jak wówczas wyliczyć wysokość odprawy emerytalnej?
Koniec roku szkolnego zwykle zbiega się w czasie z odejście wielu nauczycieli z pracy. W zależności od trybu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy i formy zatrudnienia nauczycielom przysługiwać będą odprawy – z tytułu rozwiązania stosunku pracy a także emerytalna. W jakich przypadkach należy się odprawa dla nauczyciela? Kiedy należą się dwie odprawy dla nauczyciela jednocześnie? Jaka powinna być wysokość takiej odprawy? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, skorzystaj ze specjalnie przygotowanego zestawienia. Dzięki niemu będziesz wiedział, jakie odprawy wypłacić nauczycielowi w poszczególnych przypadkach.
Zgadzając się na ograniczenie etatu nauczyciel może dalej pracować. Z drugiej strony musi liczyć się ze zmniejszeniem jego wynagrodzenia, a także innych świadczeń pieniężnych. Ograniczenie zatrudnienia wywołuje więc skutki płacowe, choć nie w każdym przypadku. Sprawdź, jakie składniki pensji nauczyciela oraz świadczenia podlegają zmniejszeniu wskutek ograniczenia zatrudnienia. Dowiedz się także, jak dokonać tego zmniejszenia.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem lub pracownikiem niepedagogicznym w ruchu kadrowym może wiązać się z koniecznością wypłaty odprawy. W jakiej wysokości i pod jakimi warunkami? Odpowiedź na to pytanie w praktycznym zestawieniu.
Nauczyciel otrzymuje odprawę emerytalną po ustaniu stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne. Czy dotyczy to także przypadku po zakończeniu zawieszenia wypłaty emerytury lub świadczenia kompensacyjnego? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Sąd Najwyższy.
Coraz trudniejsza sytuacja w oświacie powoduje, że wielu nauczycieli i pracowników niepedagogicznych odchodzi na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne, jeżeli mają taką możliwość. W zestawieniu porównujemy zasady przyznawania odprawy emerytalnej dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Okres zatrudnienia za granicą może być zaliczony do stażu pracowniczego również w szkole. Zaliczenie to odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku pracy w Polsce. Niemniej jednak trudności mogą wiązać się z udokumentowaniem takiego okresu. Czy takie same zasady mogą dotyczyć okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych za granicą.
Skrócenie okresu wypowiedzenia wchodzi w grę także w przypadku nauczycieli. Wiele osób prosi o takie skrócenie, aby otrzymać pensję i wynagrodzenie w tym samym miesiącu. Czy jednak to nie pozbawi ich prawa do odprawy?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty