Pytanie: Na lekcji WF uczeń zasłabł i po długiej reanimacji zmarł, ale już w szpitalu. W momencie zdarzenia nauczycielka WF wyszła do pokoju nauczycielskiego po dziennik lekcyjny i nie było jej około 10 min. Na skutek tego przykrego zdarzenia spodziewamy się kontroli z kuratorium. Co może być kontrolowane?
Pytanie: Podczas przeprowadzanych hospitacji wypełniam kartę hospitacyjną dotyczącą danej lekcji. Czy karty z zeszłego roku szkolnego powinny być przechowywane czy też mogą ulec zniszczeniu?
Gotowy plan nadzoru warto zaprezentować podczas zebrania rady pedagogicznej i udokumentować fakt zapoznania się z nim członków rady. Obserwację możesz ująć w planie nadzoru, ale nie jest to konieczne. Warto do przygotowywania tego dokumentu włączyć nauczycieli. Jakie jeszcze rzeczy, dotyczące opracowania planu nadzoru, powinien wiedzieć każdy dyrektor? Masz czas do 15 września, a raz opracowany plan nadzoru będzie służył przez kolejny rok szkolny!
Pytanie: Nowe rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie zajmuje stanowiska wobec hospitacji. Obecnie jest preferowana obserwacja. Czy obserwacja lekcji przez dyrektora może trwać tylko 5 minut i odbyć się bez zapowiedzi i rozmowy z nauczycielem, tzn.: dyrektor wchodzi na lekcję, siada z tyłu klasy i obserwuje, po 5-10 min. wychodzi. W ciągu 45 minut można przeprowadzić taką hospitację 2-3 nauczycieli. Czy takie postępowanie będzie prawidłowe?
Pytanie: Czy jest jakiś wzór sprawozdania z nadzoru pedagogicznego, który obowiązuje, zgodnie z nowym rozporządzeniem? Jakie elementy musi zawierać to sprawozdanie?
Pytanie: W jakim zakresie dyrektor sprawuje nadzór pedagogiczny nad nauczycielem religii? Czy pierwszeństwo mają władze kościelne? Jedna z lekcji religii, którą przeprowadził ksiądz, zatrudniony na stanowisku nauczyciela religii, podlegała obserwacji. Według osoby obserwującej te zajęcia, zaistniało wiele nieprawidłowości i powinno pojawić się wiele zaleceń. Jak powinna zachować się osoba obserwująca zajęcia? Czy ma prawo wydać takie zalecenia?
Obowiązujące rozporządzenie o nadzorze pedagogiczny (rozporządzenie MEN z z 7 października 2009 r.) daje Ci o wiele większą swobodę działania, niż było to poprzednio. To czas na autonomię szkół i własny przemyślany nadzór - w oparciu o potrzeby szkoły, potencjał rady pedagogicznej, warunki działania, mocne i słabe strony konkretnej placówki. Warto wykorzystać tą możliwość, stosując się jednak do kilku istotnych warunków.
Nowe rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym, tak samo jak poprzednie, nakłada na Ciebie obowiązek opracowania planu nadzoru. Nasz ekspert zebrał rady, wskazówki potrzebne do jego przygotowania. Sprawdź, jakie stałe elementy musi zawierać Twój plan i jak może wyglądać. Pamiętaj jednak, aby opracowując plan, dostosować go do specyfiki szkoły - każdy wzór zaproponowany przez osobę nieznającą konkretnej szkoły może całkowicie rozminąć się z jej potrzebami!
Pytanie: Jestem nauczycielem w wiejskiej szkole. Zostałam wyznaczona przez dyrektor szkoły do nadzorowania pracy 6-cio osobowego zespołu ewaluacyjnego: Obszar: Efekty działalności dydaktycznej i statutowej szkoły. Przedmiot ewaluacji: 1. Analiza wyników egzaminów zawnętrznych i wewnętrznych. 2. Badanie wyników nauczania uczniów kl. I. 3. Bezpieczeńsrwo uczniów. Mam problem z wykonaniem projektu ewaluacji. Wyczytałam na portalu, że pierwszy przedmiot ewaluacji ( Analiza wyników....) powinien się znależć w obszarze: Procesy zachodzące w szkole. Jak w tabeli przedstawić projekt np. dla przedmiotu ewaluacji: Analiza wyników egzaminów zewnętrznych i wewnętrznych.
Obowiązujące rozporządzenie daje Ci o wiele większą swobodę działania, niż było to poprzednio. Z nowymi zadaniami Twoimi i kuratorium zapoznaj radę pedagogiczną, bo to z nią będziesz musiał wypełnić co najmniej podstawowy poziom wymagań określonych w rozporządzeniu, dokonywać samooceny pracy szkoły. To czas na autonomię szkół i własny przemyślany nadzór - w oparciu o potrzeby szkoły, potencjał rady pedagogicznej, warunki działania, mocne i słabe strony konkretnej placówki!
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty