Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły z roku na rok staje się coraz bardziej elastyczny. Ewaluacja wewnętrzna dotyczy już tylko istotnych zagadnień w działalności danej szkoły. Największym wyzwaniem dyrektora szkoły jest zatem prawidłowe zdiagnozowanie obszarów, które należy objąć badaniem oraz ustalenie celu ich ewaluacji. Do 15 września dyrektor szkoły musi przedstawić swój plan nadzoru, tj. taki, który odpowiada faktycznym potrzebom szkoły. Sprawdź, jak to zrobić!
W kończącym się roku szkolnym nadzór pedagogiczny był sprawowany według zmienionych przepisów rozporządzenia o nadzorze, które uelastyczniły proces nadzoru, tak by uwaga dyrektora skupiała się na tych zagadnieniach, które są istotne w danej placówce. Po zakończonych zajęciach dydaktycznych, czas zebrać wnioski z nadzoru pedagogicznego, by zaprezentować je na sierpniowej radzie pedagogicznej. Nie ma jednego wzoru sprawozdania, ale warto skorzystać z przykładu tego dokumentu oraz wskazówek, na co zwrócić uwagę sporządzając sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2013/2014.
Na rok szkolny 2013/2014 minister edukacji wskazał jako priorytet działań szkoły obszar zdrowia i bezpieczeństwa uczniów. W zakresie ewaluacji zewnętrznej przewidział między innymi zbadanie obszaru dotyczącego przestrzegania norm społecznych. Są to ważne zagadnienia dlatego zaleca się sprawdzenie poprzez ewaluację wewnętrzną, w jaki sposób funkcjonują one w szkole. Polecamy zbadanie tych obszarów metodą „Profil szkoły”.
Po zakończeniu I półrocza, dyrektor szkoły powinien dokonać analizy pełnionego nadzoru pedagogicznego. Podsumowanie pracy szkoły w I semestrze, zarówno sukcesy, jak i porażki, stanowią podstawę do modyfikacji działań w drugim półroczu, tak, by na koniec roku szkolnego plan nadzoru dyrektora szkoły był zrealizowany. Podsumuj pierwsze półrocze roku szkolnego 2013/2014 korzystając ze wskazówek Eksperta Portalu Oświatowego oraz gotowych wzorów dokumentów.
Pytanie: Czy przedszkole niepubliczne jest objęte obowiązkiem przeprowadzenia nadzoru pedagogicznego i ewaluacji wewnętrznej?
Pytanie: Czy plan nadzoru pedagogicznego na bieżący rok szkolny przedstawiany radzie pedagogicznej powinien być zatwierdzony jej uchwałą?
Pytanie: Jakie możliwości formalno-prawne ma dyrektor technikum w zakresie wyegzekwowania wyższego poziomu kształcenia zawodowego uczniów realizowanego w Centrum Kształcenia Praktycznego?
Pytanie: Czy w szkole filialnej obowiązuje koncepcja pracy szkoły i plan nadzoru pedagogicznego taki sam jak w szkole macierzystej?
Pytanie: Czy kierownik świetlicy szkolnej ma prawo sprawdzać dzienniki tzw. godzin karcianych?
Jednym z obowiązkowych punktów podsumowującej rady pedagogicznej jest przedstawienie sprawozdania z nadzoru pedagogicznego oraz wniosków do dalszej pracy szkoły. Dobrze opracowane sprawozdanie będzie narzędziem doskonalenia pracy szkoły i rozwoju nauczycieli. Ponieważ od zeszłego roku rozporządzenie o nadzorze nie uległo zmianie, obowiązki dyrektora w tym zakresie również pozostają takie same. Dla przypomnienia i usystematyzowania zbieramy i porządkujemy informacje, wytyczne przydatne przy rocznym podsumowaniu nadzoru pedagogicznego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty