Rusza ruch kadrowy przed rokiem szkolnym 2024/2025. Siłą rzeczy wiele pytań podczas wczorajszego czata dotyczyło właśnie kwestii rozwiązywania stosunku pracy. Relacja poniżej.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
Czy dyrektor może zwolnić nauczyciela na zwolnieniu lekarskim, jeśli osiągnął on wiek emerytalny?
Nie. Przede wszystkim nie jest dopuszczalne rozwiązanie stosunku pracy z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Więcej na ten temat w artykule: Osiągnięcie wieku emerytalnego jako powód zwolnienia z pracy. W grę wchodzi natomiast rozwiązanie stosunku pracy z powodu braku możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze z powodu częściowej likwidacji szkoły, zmian w planie nauczania lub zmniejszenia liczby oddziałów w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Rozwiązanie takie jest możliwe także w czasie zwolnienia lekarskiego (m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06).
Nauczyciel przejdzie na wcześniejszą emeryturę. Czy będzie można zatrudnić go na czas nieokreślony?
Nie. Z dniem 1 września 2024 r. w życie wejdą nowe przepisy art. 10 ust. 10a-10c Karty Nauczyciela. Wynika z nich, że nauczyciela na wcześniejszej emeryturze będzie można zatrudnić jedynie w przypadkach wskazanych w art. 10 ust. 7 ustawy, a więc na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Czy do zatrudnienia nauczyciela na wcześniejszej emeryturze wymagana jest zgoda kuratora oświaty?
Tak. Wymiar zajęć tego nauczyciela nie może przekroczyć ½, a jego zatrudnienie wymaga zgody kuratora oświaty.
Po urlopie zdrowotnym nauczyciel otrzymał orzeczenie lekarza medycyny pracy o przeciwwskazaniach do wykonywania dotychczasowej pracy. Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa?
Tak. Z nauczycielem zostanie rozwiązany stosunek pracy w trybie art. 23 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela tj. w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania w takim przypadku należy się specjalna odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy - za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela (maksymalnie 6-miesięczne wynagrodzenie zasadnicze).
Czy jeśli dyrektor nie przedłuża umowy nauczycielowi współorganizującemu to w ruchu kadrowym powinien takiego nauczyciela o tym fakcie poinformować?
Nie. Umowa o pracę z nauczycielem ulega wówczas rozwiązaniu z upływem okresu obowiązywania, a nie wskutek wypowiedzenia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń