Zapraszamy na kolejną relację z e-czata dla Czytelników Portalu Oświatowego. W relacji m.in. o podwyżkach dla pracowników samorządowych.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
Czy w związku z podwyżkami dla pracowników samorządowych dopuszczalne jest rezygnacja z premii w regulaminie wynagradzania?
Tak, aczkolwiek należy mieć na względzie, że pracownikom należy zapewnić poziom co najmniej minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę. W aktualnym stanie prawnym premia wlicza się bowiem do płacy minimalnej. Poza tym zmiana, o której mowa w pytaniu, wymaga:
Nauczyciel rozwiązuje stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę. Po 2 dniach zostanie ponownie zatrudniony w tej samej szkole. Czy musi przejść szkolenie wstępne z BHP?
Tak. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Wystarczy jednak choćby 1 dzień przerwy w zatrudnieniu, by szkolenie wstępne z BHP stało się konieczne.
Czy do 2 lat zatrudnienia, od których zależy możliwość zatrudnienia nauczyciela początkującego na czas nieokreślony, wlicza się pracę w wymiarze poniżej ½?
Tak. Nauczyciel, który wypracował co najmniej 2 lata, ale nie uzyskał co najmniej dobrej oceny pracy może być zatrudniony na roczną umowę o pracę na czas określony (art. 10 ust. 3b Karty Nauczyciela). Do okresu zatrudnienia wlicza się także pracę w wymiarze poniżej 1/2 (art. 10 ust. 3c w zw. z art. 9ca ust. 8 Karty Nauczyciela).
Czy wicedyrektor może podjąć pracę w innej szkole?
Tak. Żaden przepis prawa nie zabrania dyrektorowi podjęcia równoległego zatrudnienia w innej szkole. Co więcej, pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy (art. 261 § 1 Kodeksu pracy).
Czy w umowie o pracę można wskazać datę rozpoczęcia pracy na dzień 1 września 2024 r.
Tak. Data rozpoczęcia pracy to dzień, w którym następuje nawiązanie stosunku pracy. Nie musi być to dzień faktycznego przystąpienia do pracy. Dlatego data rozpoczęcia pracy może przypadać w dniu wolnym od pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń