Zapraszamy na podsumowanie e-czata w Portalu Oświatowym. Podczas ostatniego spotkania wiele pytań poświęconych było problemom w organizacji awansu zawodowego dla nauczycieli początkujących.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
1) Czy nieprzyznanie mentora wydłuża okres przygotowania do zawodu?
Nie. Z pewnością brak mentora stanowi naruszenie art. 9ca ust. 11 Karty Nauczyciela. Niemniej jednak do okresu przygotowania do zawodu wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Wymogiem zaliczenia nie jest tu więc przydzielenie funkcji mentora.
2) Nauczyciel ukończy przygotowanie do zawodu w listopadzie, ale wniosek o podjęcie postępowania złoży zapewne dopiero wiosną kolejnego roku. Czy ocena pracy i opinia z obserwacji zajęć z ostatniego roku przygotowania do zawodu utracą ważność?
Nie. Przepisy nie przewidują utraty ważności oceny pracy i opinii z obserwacji zajęć. Dokumenty te mogą być dołączone do wniosku o podjęcie postępowania złożonego w kolejnym roku kalendarzowym.
3) Nauczycielowi początkującemu kończy się umowa o pracę, ale już kolejnego dnia będzie z nim zawarta kolejna umowa. Czy w związku z tym należy ustalić mu ocenę pracy?
Tak. Przepisy obligują do ustalenia nauczycielowi oceny pracy w każdym przypadku rozwiązania stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowym. Do rozwiązania dochodzi także w przypadku opisanym w pytaniu. Wobec tego konieczne jest ustalenie oceny pracy. Nie byłoby jednak takiej konieczności, gdyby zamiast rozwiązania stosunku pracy i zawierania kolejnej umowy doszło do przedłużenia dotychczasowej umowy za porozumieniem stron.
4) Nauczycielowi początkującemu nie ustalono oceny pracy po poprzednim zatrudnieniu? Czy okres tego zatrudnienia może być wliczony do przygotowania do zawodu?
Tak. Warunkiem zaliczenia okresu zatrudnienia nauczyciela w jednostce oświaty do przygotowania do zawodu jest zatrudnienie zgodnie z kwalifikacjami i w wymiarze co najmniej ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć (art. 9a ust. 8 Karty Nauczyciela). Bez znaczenia pozostaje natomiast kwestia oceny pracy, choć oczywiście istnieje tu obowiązek jej ustalenia.
5) Po doliczeniu 2 lat poprzedniego zatrudnienia do przygotowania do zawodu nie ma już możliwości ustalenia oceny pracy i obserwacji zajęć w drugim roku przygotowania do zawodu. Czy w takiej sytuacji należy ograniczyć się do oceny i obserwacji w ostatnim roku przygotowania do zawodu?
Tak. Decydująca dla awansu zawodowego nauczyciela jest ocena pracy i opinia z obserwacji zajęć w ostatnim roku przygotowania do zawodu. W przedstawionej sytuacji nie podejmuje się już czynności z drugiego roku przygotowania.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń