Sprawdź, jakie pytania padały podczas mikołajkowego e-czata w Portalu Oświatowym. Poruszyliśmy m.in. zagadnienie zasad oceniania w statucie szkoły.
Podczas wczorajszego spotkania czytelnicy zadawali następujące pytania:
1. Czy statut szkoły może zawierać odesłania do przedmiotowych zasad oceniania?
Nie. Statut szkoły powinien kompleksowo regulować szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów (art. 98 ust. 1 pkt 8 Prawa oświatowego). Zasady te mogą znaleźć się w samym statucie lub w załączniku do niego. Nie jest prawidłową praktyką formułowanie zasad oceniania w odrębnym dokumencie.
2. Co w sytuacji, gdy w pierwszym roku pracy nauczyciela nie przydzielono mentora? Czy ten rok może być zaliczony do przygotowania do zawodu?
Tak. Do okresu przygotowania do zawodu wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami (art. 9ca ust. 8 Karty Nauczyciela). Wliczenie takie nie jest uwarunkowane wyznaczeniem mentora. Takie wliczenie wydaje się więc dopuszczalne, aczkolwiek nie jest wykluczona odrębna interpretacja przyjęta przez organ prowadzący.
3. W jakich przypadkach wicedyrektorowi można przydzielać doraźne zastępstwa?
Wicedyrektor może realizować doraźne zastępstwa. Przydział tych godzin nie podlega takim ograniczeniom, jak w przypadku godzin ponadwymiarowych. Jedynym limitem jest tu 40-godzinny tygodniowy czas pracy nauczyciela
4. Czy dodatkowy dzień wolny za 11 listopada pracownik może wyjątkowo wykorzystać w kolejnym okresie rozliczeniowym?
Nie. Dodatkowy dzień wolny to konsekwencja obniżenia wymiaru czasu pracy wskutek święta wypadającego w innym dniu niż niedziela. Takie obniżenie dotyczy konkretnego okresu rozliczeniowego. Nie ma więc możliwości dokonania obniżenia w kolejnym okresie rozliczeniowym.
5. Czy studia na kierunku nienauczycielskim ukończone kilkanaście lat temu dają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, jeżeli zostały uzupełnione odpowiednimi studiami podyplomowymi nauczycielskimi?
Nie. Wprawdzie studia I stopnia rozpoczęte na mocy przepisów obowiązujących przed 3 sierpnia 2019 r. uzupełnione o studia podyplomowe dają kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkole podstawowej. Niemniej jednak chodzi tu o wyłącznie studia nauczycielskie (realizowane według standardów kształcenia w zawodzie nauczyciela obowiązujących przed 3 sierpnia 2019 r.)
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń