E-Czat w Portalu Oświatowym (4 grudnia 2024 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 5 grudnia 2024 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (4 grudnia 2024 r.)

Zapraszamy na relację z ostatniego e-czata z redaktorem Portalu Oświatowego. W podsumowaniu m.in. o tym, które świadczenie – kompensacyjne czy emeryturę stażową przyzna ZUS nauczycielowi spełniającemu warunki do obydwu tych świadczeń.

Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:

1) Nauczyciel jest uprawniony zarówno do emerytury stażowej jak i do świadczenia kompensacyjnego? Które świadczenie przyzna ZUS?

W razie zbiegu prawa do świadczenia z prawem do renty, uposażenia w stanie spoczynku, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia o charakterze emerytalnym lub rentowym, ustalonym na podstawie odrębnych ustaw, przysługuje tylko jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez uprawnionego (art. 17 ust. 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych). Oznacza to, że nawet jeśli nauczyciel złoży jednocześnie wnioski o emeryturę stażową i o świadczenie kompensacyjne, to i tak przyznane zostanie mu jedno ze świadczeń – korzystniejsze lub to, które wybierze.

2) Czy każdy nauczyciel przedszkola otrzymuje dodatek funkcyjny za wychowawstwo?

Nie. Przede wszystkim nauczycielom nie przysługuje dodatek funkcyjny z tytułu pełnienia funkcji wychowawcy, ponieważ w przedszkolu nie ma wychowawców. Nauczyciele przedszkola mogą otrzymać odrębny dodatek funkcyjny z tytułu pełnienia funkcji opiekuna oddziału przedszkolnego. Dodatek ten otrzyma nauczyciel, któremu dyrektor przedszkola przydzielił taką funkcję.

3) Czy nauczyciel mający godziny ponadwymiarowe może mieć ustalony 4-dniowy tydzień pracy?

Tak. Nauczycielom dokształcającym się, odbywającym szkolenie branżowe, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy (art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela). Dotyczy to także nauczyciela, któremu przydzielono godziny ponadwymiarowe. Istotne jest tu jednak, by w wyniku koncentracji obowiązków służbowych nie doszło do naruszenia minimalnego 11-godzinnego dobowego odpoczynku nauczyciela (art. 133 Kodeksu pracy).

4) Czy ekwiwalent za odzież roboczą powinien być doprecyzowany w regulaminie pracy?

Tak. Regulamin pracy powinien precyzować wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobiste (art. 1041 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

5) Czy nauczyciel odbywa przygotowanie do zawodu w każdej ze szkół, w której pracuje w wymiarze minimum ½, czy też w szkole wybranej przez kuratora oświaty?

Warunkiem rozpoczęcia przygotowania do zawodu jest zatrudnienie w wymiarze co najmniej ½ tygodniowego wymiaru zajęć na stanowisku nauczyciela w jednostce oświaty zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Jeśli nauczyciel spełnia te warunki w więcej niż jednej ze szkół, to w każdej takiej szkole rozpoczyna przygotowanie do zawodu. Wskazanie miejsca realizowania przygotowania przez kuratora oświaty dotyczy przypadku, w którym nauczyciel w żadnej ze szkół nie ma wymiaru ½, ale łączny jego wymiar ze wszystkich szkół ten poziom osiąga (art. 22 ust. 3-4, art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela).

Relacja z dyżuru jest dostępna tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się 18 grudnia 2024 r. w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql