E-Czat w Portalu Oświatowym (23 października 2024 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 24 października 2024 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (23 października 2024 r.)

Zapraszam na relację z ostatniego e-czata w Portalu Oświatowym. Podczas spotkania poruszany były m.in. problemy dotyczące dokumentacji pracowniczej w szkole.

Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:

Z nauczycielem zawarto dodatkową umowę z art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela w trakcie trwania jego zatrudnienia. Jednak niebawem uzyska on kwalifikacje do prowadzenia zajęć objętych tą umową. Czy z tytułu dodatkowej umowy nauczycielowi należy wystawić świadectwo pracy?

Niekoniecznie. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Tym bardziej więc nie ma obowiązku wydania świadectwa pracy bez wniosku pracownika w przypadku równoczesnego zatrudnienia na podstawie odrębnej umowy o pracę u tego samego pracodawca.

Czy zawarta z pracownikiem szkoły umowa cywilnoprawna musi być przechowywana w jego aktach osobowych?

Nie. Jest to odrębny dokument wiążący się z innym stosunkiem prawnym niż umowa o pracę. Wobec tego nie przechowuje się go w aktach osobowych pracownika.

Gdzie należy przechowywać informację o przyznaniu dodatku motywacyjnego?

Informacja o przyznaniu dodatku motywacyjnego jest przechowywana w części B akt osobowych. Jest to bowiem informacja związana z przebiegiem zatrudnienia nauczyciela. Nie została ona wprawdzie wymieniona w katalogu dokumentów w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej. Wskazano w nim jednak m.in. informacje o przyznaniu nagród. Na zasadzie analogii można więc przyjąć, że zasadne jest umieszczenie w części B informacji o przyznaniu składnika wynagrodzenia.

Czy ocenę pracy ustaloną w związku z ustaniem zatrudnienia składamy do części C akt osobowych?

Tak. W części C akt osobowych składamy dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia. Takim dokumentem jest także karta oceny pracy wydana w związku z ustaniem zatrudnienia.

Czy dyrektor może odmówić organizacji posiedzenia rady rodziców bez swojego udziału?

Nie. Dyrektor szkoły nie wchodzi w skład rodziców. Tym bardziej nie jest on przewodniczącym rady. Jego udział w posiedzeniu rady nie jest więc wymagany.

Relacja z e-czata jest dostępna tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się 6 listopada 2024 r. w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql