31 marca mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Nic więc dziwnego, że najwięcej pytań podczas ostatniego e-czata dotyczyło przyznawania i obliczania wysokości trzynastki za 2024 r.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
1. Nauczyciel pracował do 29 lutego i odszedł z pracy na emeryturę. Następnie został ponownie zatrudniony od 10 października. Czy do podstawy wymiaru trzynastki wliczamy wynagrodzenie w ramach obydwu umów?
Tak. Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie (art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej). Oznacza to, że podstawy wymiaru trzynastki zalicza się wynagrodzenie otrzymane w 2024 r. niezależnie od liczby umów o pracę.
2. Czy nauczyciel zatrudniony do 30 czerwca, który w tym czasie miał 2 dni nieobecności niepłatnych oraz wybrał 1 dzień siły wyższej otrzyma trzynastkę?
Nie. Trzynastka przysługuje o ile w danym roku kalendarzowym nauczyciel wypracuje efektywnie co najmniej 6 miesięcy (180 dni). Do tego czasu zasadniczo nie wlicza się nieobecności bez prawa do wynagrodzenia ani zwolnienia z tytułu siły wyższej. Wskazany nauczyciel przepracował więc okres krótszy niż 180 dni.
3. Czy nauczyciel zatrudniony od 1 września 2023 r. do 29 lutego 2024 r. na czas określony ma prawo do trzynastki za 2024 r.
Nie, ponieważ nauczyciel nie przepracował wymaganych 6 miesięcy w 2024 r. Względem nauczyciela nie znajdzie zastosowania przepis art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy gwarantujący prawo do trzynastki nauczycielowi w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły. Wyjątek ten będzie bowiem dotyczył roku nawiązania stosunku pracy czyli 2023 r.
4. Czy premia płatna przez 4 miesiące wlicza się do podstawy wymiaru trzynastki?
Tak. Do podstawy wymiaru trzynastki wlicza się bowiem te same składniki wynagrodzenia, które sa wliczane do pensji urlopowej. W skład pensji urlopowej pracownika wchodzą zaś składniki wynagrodzenia z wyjątkiem wypłaconych jednorazowo lub nieperiodycznie wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie. Premia wypłacona za 4 miesiące nie jest więc wyłączona z podstawy wymiaru pensji urlopowej i trzynastki.
5. W szkolnym regulaminie wynagradzania przewidziano dodatkowy składnik wynagrodzenia (nazwany dodatkiem przedemerytalnym) płatny comiesięcznie na 2 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Czy taki składnik wejdzie do podstawy wymiaru trzynastki?
Tak. Jest to bowiem opcjonalny składnik wynagrodzenia, który można przewidzieć w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych. Jest on płatny regularnie i wchodzi przez to do podstawy wymiaru pensji urlopowej i trzynastki.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń