Zdecydowana większość pytań podczas ostatniego e-czata w Portalu Oświatowego dotyczyła kwestii związanych z zakończeniem starego i rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W relacji prezentujemy najciekawsze z nich.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
Niekoniecznie. Tygodniowy wymiar zajęć tego nauczyciela winien być uzależniony od zapotrzebowania wynikającego z orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego uczniów, w związku z którymi zatrudniany jest ten nauczyciel.
Nie. Zakończenie pełnienia funkcji kierowniczej nie wiąże się z rozwiązaniem ani wygaśnięciem stosunku pracy. Wobec tego brak jest podstaw do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zamiast tego nauczyciel będzie miał do odbioru urlop zaległy.
Brak jest podstaw prawnych do ustalenia odrębnych kwot dodatku motywacyjnego dla dyrektora. Kwoty te powinny być takie, jak w przypadku nauczycieli. Ustala je organ prowadzący w regulaminie wynagradzania.
Tak. Okoliczność ta świadczy o potrzebie podyktowanej organizacją nauczania i uzasadnia tym samym zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony w trybie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Aczkolwiek należy mieć na względzie, że okres obowiązywania takiej umowy nie może przekraczać 36 miesięcy. Po przekroczeniu tego okresu umowa przekształca się bowiem w zawartą na czas nieokreślony.
Tak. Do przeniesienia służbowego wymagana jest inicjatywa dyrektora szkoły i zgoda nauczyciela albo inicjatywa nauczyciela i zgoda dyrektora. Przejawem tych działań może być porozumienie stron, które jest zgodnym oświadczeniem woli stron stosunku pracy. Innymi słowy, porozumienie stron stanowi realizację wymogów dotyczących przeniesienia służbowego z art. 18 Karty Nauczyciela.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń