Czas na relację z ostatniego e-czata w 2023 r. Czytelnicy Portalu Oświatowego zadawali pytania m.in. o dopuszczalny okres nieobecności w pracy z powodu choroby i podstawę wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego z 2023 r.
Podczas wczorajszego spotkania czytelnicy zadawali następujące pytania:
1. Czy można zatrudnić nauczyciela na 2-tygodniową umowę o pracę na zastępstwo?
Tak. Przepisy nie przewidują minimalnego okresu obowiązywania umowy o pracę na czas określony zawieranej z nauczycielem. 2-tygodniowa umowa o pracę może być więc podpisana. Z drugiej strony znalezienie kandydata do takiego zatrudnienia z oczywistych względów może być utrudnione.
2. Czy przekroczenie terminu na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego wyklucza awans zawodowy?
Nie. Wprawdzie na mocy przepisów przejściowych nauczyciel kontraktowy ma 7 dni – licząc od zakończenia stażu – na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. Niemniej jednak żaden przepis nie przewiduje sankcji za przekroczenie tego terminu.
3. Nauczyciel zatrudniony jest na czas określony. Po jakim czasie może być on zwolniony z pracy z powodu nieobecności?
W przypadku nauczyciela nie stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony z uwagi na przekroczenie dopuszczalnego okresu nieobecności z powodu choroby może nastąpić na mocy art. 53 § 1 pkt 1 lit. a Kodeksu pracy. Na mocy tego przepisu możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem zatrudniony na czas określony bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:
dłużej niż 3 miesiące - gdy nauczyciel był zatrudniony w danej szkole krócej niż 6 miesięcy,
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy nauczyciel był zatrudniony w danej szkole co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn niż wymienione powyżej, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
4. Czy wynagrodzenie za zwolnienie okolicznościowe wchodzi do podstawy wymiaru trzynastki?
Nie. Do podstawy wymiaru trzynastki nie wlicza się wynagrodzeń i świadczeń wypłaconych za okresy nieobecności w pracy. Wysokość trzynastki ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy (art. 4 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).
5. Czy pracodawca może żądać od pracownicy zaświadczenia o stanie ciąży?
Tak. Stan ciąży zgodnie z art. 185 1 Kodeksu pracy jest stwierdzany świadectwem lekarskim. Dokument składa się oczywiście do części B akt osobowych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń