Zapraszamy na relację z pierwszego tegorocznego e-czata w Portalu Oświatowym.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
1) Czy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego dyrektora podejmuje się wypłatę dodatku funkcyjnego dopiero z początkiem kolejnego miesiąca?
Nie. W czasie nieobecności w pracy dyrektor szkoły formalnie pełnił funkcję kierowniczą a więc zachował uprawnienie do dodatku funkcyjnego. Dodatek ten został oczywiście wliczony do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego wypłatę dodatku należy podjąć już od pierwszego dnia pracy. Nie znajduje tu zastosowania art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela, który reguluje termin zmiany wysokości wynagrodzenia.
2) Czy dodatek specjalny za realizację projektu może być przyznany na okres trwania projektu jeżeli okres ten trwa kilkanaście miesięcy?
Tak. Pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny. Przepisy nie ograniczają jednak okresu przyznania dodatku. Może być to więc dłuższy okres, jeżeli tyle trwa zwiększenie obowiązków służbowych lub powierzenie dodatkowych zadań.
3) Czy do przyznania dodatkowego wynagrodzenia rocznego osobie zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego wymagane jest odpowiednie postanowienie w regulaminie wynagradzania?
Nie. Prawo do trzynastki przysługuje z mocy ustawy wszystkim pracownikom jednostek budżetowych, a więc także szkół. Dotyczy to także osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego.
4) W czasie składania wniosków o bon na laptopa w 2023 r. nauczyciel przebywał na urlopie zdrowotnym. Teraz wrócił do pracy – czy w jakiś sposób może uzyskać bon?
Nie. Prawo do bonu na laptop w 2025 r. będą mieli nauczyciele, którzy nie byli uprawnieni do tego bonu w 2023 r., a więc nauczyciele klas I-III szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych (według stanu na dzień 30 września 2023 r.). Nauczyciel, którego dotyczy pytanie, znajdował się wówczas w kręgu uprawnionych do bonu (nie mógł go złożyć w wyniku urlopu zdrowotnego), dlatego nie może skorzystać z niego w 2025 r.
5) Czy w szkole może pracować karany pracownik obsługi?
Co do zasady tak. Wymóg niekaralności dotyczy pracowników na stanowiskach urzędniczych, a także tych, którzy będą wykonywali czynności wobec małoletnich wymienione w art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń