Podczas ostatniego e-czata w Portalu Oświatowym Czytelnicy zadawali pytania dotyczące m.in. zatrudnienia tzw. nauczyciela wspomagającego. Więcej w relacji.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
Organ prowadzący nie uregulował pensum nauczyciela przedszkola w grupie mieszanej (6-latków i dzieci młodszych). Jak postąpić w takiej sytuacji?
Niestety samodzielne określenie pensum nauczyciela tzw. grupy mieszanej w przedszkolu nie jest możliwe. Jest to wyłączna kompetencja organu prowadzącego, który określa takie pensum na poziomie do 25 godzin. Dyrektor powinien więc nalegać na jak najszybsze podjęcie uchwały przez organ prowadzący. Zaś w międzyczasie rozliczać pensum według nieformalnych ustaleń z organem prowadzący, które potem zostaną uwzględnione w uchwale.
Czy do urlopu dla poratowania zdrowia wymagany jest 7-letni staż pedagogiczny?
Tak. Urlopu dla poratowania zdrowia udziela się nauczycielowi po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Chodzi tu więc wyłącznie o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela.
Czy z nauczycielem mianowanym na stanowisku nauczyciela wspomagającego (pełny etat) możemy zawrzeć umowę na czas określony do czasu trwania orzeczenia?
Zasadniczo tak. Konieczność realizacji zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego stanowi potrzebę wynikającą z organizacji nauczania, uzasadniającą zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony. Należy jednak mieć na względzie, że umowa taka może być zawarta na okres do 36 miesięcy. Po tym okresie ulega ona przekształceniu z mocy prawa w umowę o pracę na czas nieokreślony.
jak rozwiązać umowę z nauczycielem wspomagającym zatrudnionym przez mianowanie jeżeli uczeń z orzeczeniem odejdzie w trakcie roku?
Niestety w trakcie roku szkolnej rozwiązanie takie możliwe jest jedynie za porozumieniem stron. Jeśli nauczyciel się na to nie zgodzi, to pozostaje rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem, ale ze skutkiem na koniec roku szkolnego (w szkole feryjnej).
Czy z nauczycielem, który uzyskał stopień mianowanego w trakcie zatrudnienia, należy zawierać umowę o pracę przez mianowanie?
Nie. Po pierwsze, nie ma takiej konstrukcji prawnej jak umowa o pracę przez mianowanie. Umowa o pracę i mianowanie to dwie odrębne formy zatrudnienia. Po drugie, jeśli nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć uzyska w trakcie tego zatrudnienia stopień nauczyciela mianowanego, wówczas jego dotychczasowa umowa o pracę ulega automatycznie przekształceniu w mianowanie. Rolą dyrektora jest wówczas pisemne potwierdzenie tego przekształcenia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń