MEN: Weryfikacja niekaralności w związku z wycieczkami szkolnymi dotyczy także rodziców

Data publikacji: 9 października 2024 r.
Poleć znajomemu
MEN: Weryfikacja niekaralności w związku z wycieczkami szkolnymi dotyczy także rodziców

Rodzice biorący udział w wyjściu lub wycieczce szkolnej jako opiekunowie podlegają weryfikacji niekaralności na zasadach przewidzianych w tzw. ustawie Kamilka. Obowiązek weryfikacji rodziców został potwierdzony w odpowiedzi na interpelację poselską przedstawionej przez MEN.

Rodzice podlegają weryfikacji niekaralności

W odpowiedzi na interpelację poselską przedstawiciel MEN zaznacza, że rodzice pełniący funkcję opiekunów podczas wyjść oraz wycieczek szkolnych podlegają weryfikacji niekaralności. Są to bowiem osoby dopuszczane do wykonywania czynności opiekuńczych wobec małoletnich. Z tego względu muszą one przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, odpowiednio w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Poza tym podlegają oni sprawdzeniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym przez organizatora wycieczki (szkołę).

Brak umowy pomiędzy szkołą a rodzicem nie zwalnia z obowiązku weryfikacji niekaralności w związku ze sprawowaniem opieki na wycieczce.

Weryfikacja niekaralności – MEN zapowiada zmiany

Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej zwraca uwagę na konieczność usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń z KRK dla rodziców, ale też innych osób dopuszczanych do działalności dotyczącej małoletnich. W związku z tym zapowiadane są zmiany rozwiązań przyjętych w ustawie i dostosowanie ich do warunków działalności oświatowej.

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich są przedmiotem prac Zespołu do spraw Ochrony Małoletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zaświadczenia o niekaralności z KRK – w aplikacji mObywatel

Poza tym Minister Edukacji wystąpiła do Ministra Cyfryzacji i Ministra Sprawiedliwości z propozycją rozważenia rozszerzenia funkcjonalności aplikacji mObywatel tak, aby za jej pośrednictwem można było składać wnioski o zaświadczenia z KRK, ale też uzyskiwać je automatycznie w formie cyfrowej i bezpiecznie udostępniać osobom trzecim.

Źródło:
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql