25 września 2024 r. w życie wejdzie ustawa o ochronie sygnalistów. Ostatecznie ochrona ta nie obejmuje osób zgłaszających naruszenia w zakresie prawa pracy. Jak postąpić, gdy do szkoły wpłynie zgłoszenie dotyczące naruszenia prawa pracy?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło niedawno zaskakujące stanowisko, zgodnie z którym procedura zgłoszeń wewnętrznych w ramach ochrony sygnalistów musi być wdrożona dopiero 1 stycznia 2025 r., a nie w terminie wejścia w życie ustawy tj. 25 września 2024 r. Czy rzeczywiście mamy więcej czasu na opracowanie tej procedury? Zapraszamy na krótki komentarz na Facebooku.
To już pewne. Nowa ustawa o ochronie sygnalistów została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Ustawa wejdzie w życie 25 września 2024 r. To oznacza, że zostały 3 miesiące na wdrożenie w szkołach nowych rozwiązań m.in. procedury zgłaszania naruszeń prawa przez sygnalistów.
Procedura dokonywania zgłoszeń naruszenia prawa nazywana też procedurą zgłoszeń wewnętrznych to podstawowy dokument, którą muszą wdrożyć szkoły i placówki oświatowe podlegające nowej ustawie o ochronie sygnalistów. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób przyjąć taką procedurę. Prezentujemy też wzór procedury zgłoszeń wewnętrznych.
Przypomnijmy, że nowa ustawa o ochronie sygnalistów ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy te miały wejść w życie jeszcze w 2021 r. Tak jednak się nie stało i wdrożenia dyrektywy UE o ochronie sygnalistów doczekamy się dopiero w we wrześniu 2024 r. Ideą tych przepisów jest objęcie ochroną przed działaniami odwetowymi osób zgłaszających naruszenia prawa w organizacjach m.in. w szkołach (nazywanych w ustawie podmiotami prawnymi). Sygnalista może być narażony na różnego rodzaju konsekwencje typu zwolnienie z pracy, pogorszenie warunków pracy itp. (nazywane działaniami odwetowymi). Innymi słowy, jeśli dana osoba zgłasza nieprawidłowości w szkole w kontekście związanym z pracą, to należy ją z tego powodu chronić a nie karać.
Kim jest sygnalista i jak go chronić przed działaniami odwetowymi
Osoby takie nazywane będą sygnalistami (tzw. whistleblower). Ochrona sygnalisty przed działaniami odwetowymi powstanie:
Co ważne, nie ma znaczenia, czy zgłoszone naruszenie dotyczy interesu publicznego.
Nowe przepisy o ochronie sygnalistów w Polsce nakładają na organizacje w tym szkoły obowiązki w zakresie:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Z kolei w kolejnych artykułach w Portalu Oświatowym będziesz mógł przeczytać m.in. o tym:
W zeszłym tygodniu Prezydent RP podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Oznacza to nowe obowiązki dla szkół już od września 2024 r. Już dziś na Facebooku najważniejsze informacje o ochronie sygnalistów i zapowiedź nowych treści w Portalu Oświatowym.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego okazała się kolejna wersja przepisów dotyczących ochrony sygnalistów. Poza zmianą nazwy na "ustawę o ochronie sygnalistów" w projekcie przewidziano pewne nowe regulacje, które mogą mieć istotny wpływ na ochronę sygnalistów w szkołach i placówkach oświatowych. Wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej wdrożenia unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Dlatego warto przybliżyć, jakie procedury będą musiały wdrożyć szkoły i jakie obowiązki będą spoczywały na nich w związku z ochroną sygnalistów.
Jak wynika z informacji medialnych, prace dotyczące przepisów o ochronie sygnalistów są już na ostatniej prostej. Ich wejścia w życie należy więc spodziewać się w tym roku. Już dziś na Facebooku przypominamy, z czym będzie wiązać się ochrona sygnalistów w szkołach i które placówki obejmie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.