Gospodarowanie środkami pochodzącymi z dotacji oświatowej sprawia problemy nawet doświadczonym dyrektorom jednostek i księgowym. Przepisy w tej kwestii nie są bowiem precyzyjne, a kontrole organu dotującego szczególnie wnikliwe. W tym artykule wyjaśniamy, czy z dotacji można pokryć wynagrodzenie dyrektora, który jest jednocześnie organem prowadzącym i nauczycielem w grupie przedszkolnej.
Pytanie: Jesteśmy przedszkolem publicznym prowadzonym przez spółkę z o.o. Nie możemy zgodnie z ustawą pobierać od rodziców opłat za pobyt z wyjątkiem 1 zł za pobyt poza godzinami, w których realizowana jest podstawa programowa. Czy możliwe jest natomiast oficjalne pobieranie od rodziców opłat za realizacje dodatkowych, nieobligatoryjnych aktywności, np. za wycieczkę, wizyty w przedszkolu atrakcji z zewnątrz (teatr, filharmonia)?
Pytanie: W jakim terminie JST powinna doręczyć niepublicznemu przedszkolu protokół z kontroli przeprowadzonej w zakresie pobrania, wykorzystania i rozliczenia dotacji oświatowej? Czy istnieje jakiś akt wykonawczy wydany na podstawie art. 69 ustawy o finansach publicznych zobowiązujący wójta do przestrzegania standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych, jeśli tak to jaki?
Dodatkowe środki na dofinansowanie potrzeb przedszkola mogą pochodzić z dochodów własnych gromadzonych na wydzielonym rachunku. Zaspokajaniu potrzeb przedszkola mogą służyć także fundusze rady rodziców gromadzone w oparciu o dobrowolne składki.
Ustalenie trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu przeprowadzania kontroli określa uchwała dotacyjna. Poznaj 4 warunki w zakresie prawidłowego rozliczenia dotacji.
Pytanie: Jesteśmy zespołem (szkoła i przedszkole). Jak liczyć koszt utrzymania dziecka w przedszkolu?
Z tego artykułu dowiesz się, w jakim paragrafie należy ująć umowę zlecenia z hydraulikiem z tytułu naprawy awarii. Czy będzie to paragraf usług remontowych 4270, czy też paragraf umów zleceń 4170. Upewnisz się także, jak prawidłowo zaksięgować taką umowę – na konto 402 – usługi obce, czy też konto 404 wynagrodzenia.
Pytanie: Pytanie dotyczy dowożenia dziecka niepełnosprawnego do przedszkola i zwrotu kosztów przejazdu, gdy dowożenie i opiekę zapewniają rodzice. Rodzic pracuje w systemie zmianowym, 12-godzinnym, i dojeżdża do pracy w innych godzinach niż trzeba dowozić dziecko do przedszkola. Jak należy odliczyć drogę z miejsca zamieszkania do pracy na podstawie art. 39a ustawy Prawo Oświatowe (przedszkole jest po drodze do miejsca pracy)?
Pytanie: Dziecko, które uczęszcza do naszego przedszkola, posiada opinię o WWR oraz orzeczenie o kształceniu specjalnym (autyzm). Przedszkole otrzymuje na dziecko 3 dotacje. Z tytułu uczęszczania do przedszkola, objęcia dziecka zajęciami WWR i zajęciami KS. Jeśli dziecko często nie uczęszcza do przedszkola z powodu choroby, to uniemożliwia to realizację zajęć zgodnie z przyjętym harmonogramem. W związku z tym, czy dotacja WWR lub KS przysługuje za niezrealizowanie zajęć?
Pytanie: Jaka jest zasada dofinansowania dzieci uczęszczających do oddziałów zerowych do niepublicznego oddziału przedszkolnego? Czy gmina może domagać się zwrotu udzielonej dotacji od innej gminy, która jest miejscem zamieszkania dziecka uczęszczającego do takiego oddziału w placówce niepublicznej?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty