Z tego artykułu dowiesz się, czy dyrektor placówki niepublicznej, który nie jest nauczycielem, może wykonywać swoje obowiązki kierownicze i rozliczać wynagrodzenie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na podstawie umowy o świadczenie usług (faktura). Upewnij się także, czy taki dyrektor powinien prowadzić ewidencję godzin swojej pracy, tak by udokumentować, że jego wynagrodzenie nie przekracza limitu w prz eliczeniu na pełen etat.
Pytanie: Z przepisów specustawy nie wynika, żeby wychowanie przedszkolne powyżej 5 godzin dla dzieci z Ukrainy było bezpłatne. To samo dotyczy dowozów do szkół, tylko w tym przypadku w specustawie występuje sformułowanie JST "może" zorganizować dowóz. Czy w związku z powyższym rada gminy powinna podjąć odpowiednią uchwałę dot. dzieci uchodźców z Ukrainy o zwolnieniu z opłat za przedszkole, żłobek i dowozy?
Czy można pobierać opłatę za wyżywienie w przedszkolu publicznym w okresie wakacji, ferii, przerw świątecznych? Co z rodzicami, którzy zalegają z płatnościami? Jak powinno wyglądać dochodzenie należności? Sprawdzamy, jakie problemy w praktyce sprawiają opłaty za wyżywienie w przedszkolu.
Pytanie: Czy logopeda prowadzący działalność gospodarczą, który rozlicza się z przedszkolem (niepublicznym) na podstawie faktury, może prowadzić terapię z dzieckiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i taka faktura może być rozliczona z dotacji?
Pytanie: W statucie przedszkola mamy zapis o tym, że w drodze decyzji administracyjnej jest możliwości skreślenia dziecka z listy przedszkolaków m.in. z powodu zalegania z płatnościami przez rodziców dziecka, za pobyt i wyżywienie. Jak zapisać w statucie i co można zrobić w wypadku, gdy rodzice dziecka 6-letniego zalegają z płatnościami (za wyżywienie) i nie reagują na wezwanie do zapłaty?
Pytanie: Mamy w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym dziecko 6-letnie z orzeczeniem o kształceniu specjalnym (niepełnosprawność sprzężona). Rodzice starają się o dowóz z gminy. Czy gmina ma obowiązek zapewnić w tym przypadku dowóz do placówki?
Pytanie: Do przedszkola w gminie X prowadzonego przez JST uczęszcza dziecko z gminy Y (nie jest to dziecko niepełnosprawne). Czy gmina X ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów wychowania przedszkolnego od gminy Y, jeżeli jest to dziecko 2,5-letnie? Dziecko zostało zapisane do przedszkola w grudniu 2021 r. (w tym też miesiącu zostało dopisane do SIO), a w styczniu 2022 ukończyło 3 lata.
Pytanie: Czy dzieci uczęszczające do przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w czasie ferii zimowych (jest to mniej niż 10 osób na 75 ogólnej liczby dzieci) mogą przynieść własne wyżywienie? Przygotowanie posiłków w kuchni przedszkolnej nie mieści się w stawce żywieniowej dla tak małej liczby dzieci?
Pytanie: Czy z dotacji celowej dla dzieci autystycznych można zakupić monitor interaktywny wraz z oprogramowaniem przeznaczonym do pracy z takimi dziećmi? Przedszkole nie posiada żadnego narzędzia, na którym takie programy multimedialne mogłyby być uruchomione.
Pytanie: Czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, że przedszkole niepubliczne musi mieć swoją umowę na tzw. media (gaz, prąd)? Przedszkole jest niepubliczne, jednoosobowa działalność, wynajmujemy lokal. Czy w umowie z właścicielem lokalu możemy mieć zapis, że to on pokrywa te koszty?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty