Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Upoważnienie do dokonania zmian w planie finansowym jednostki

Pytanie: Przedszkole otrzymało środki z ubezpieczenia. Zaistniała konieczność przesunięcia środków w ramach paragrafów wydzielonego rachunku, która musi być wprowadzona zarządzeniem dyrektora. Czy pełnomocnictwo prezydenta miasta, jakie otrzymuje dyrektor jednostki oświatowej do tego wystarczy, czy musi być dodatkowe upoważnienie?

Dowóz dzieci 5-letnich do oddziału przedszkolnego

Pytanie: Czy przy obecnym stanie prawnym gmina, która jest organem prowadzącym, ma obowiązek dowozić dzieci 5-letnie do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej? W chwili obecnej regulamin dowożenia zawiera zapis o dowożeniu do oddziału przedszkolnego jedynie dzieci 6-letnich.

Dotacja dla niepublicznego punktu przedszkolnego – czy uwzględnia system wag?

Pytanie: Proszę o informacje w zakresie udzielania dotacji na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dla punktu przedszkolnego w zakresie 6-latków. Punkt przedszkolny ma 7 dzieci z wagą P67 oraz 1 dziecko z wagą 71. Czwórka z tych dzieci jest z rocznika 2015. Czy dla nich również powinna zostać przekazywana kwota z metryczki dodatkowo dla 6-latków w wadze P54 (0,75)?

Zmianowość w przedszkolu niepublicznym – co z dotacją

Pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym w tej samej sali mogą korzystać z zajęć dzieci realizujące podstawę programową na 2 zmiany, np. od godz. 6:00 do 13:00 oraz druga zmiana od 13:00 do 20? Czy wówczas dotacja powinna zostać naliczona na każde dziecko?

Opłata za korzystania z wychowania przedszkolnego – podniesienie stawki od września

Pytanie: W czerwcu zostało opublikowane Obwieszczenie Ministra Edukacji I Nauki z 10 czerwca 2022 r. w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji maksymalnej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, o której mowa w art.52 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, oraz maksymalnej wysokości kwoty tej opłaty, po waloryzacji. Czy organ prowadzący, na podstawie tego obwieszczenia, ma obowiązek podnieść tą stawkę?

Księgowanie dofinansowania w ramach programu 400+ ?

Pytanie: Jak zaksięgować środki otrzymane z ZUS dla żłobka w ramach programu 400 plus i zwroty dla rodziców? Czy zastosować paragraf 0830 czy 0660? Czy zrobić przypis, czy tylko wpływ na 130 z paragrafem czesnego i zwroty?

Jak zaksięgować wydatek inwestycyjny w postaci zakupu huśtawek?

Pytanie: Przedszkole zakupiło huśtawki na plac zabaw. W planie budżetowym przedszkola zaplanowano środki jako zakup inwestycyjny (§ 6060). Wartość faktury to ponad 16.000 zł, lecz wartość każdego z urządzeń z osobna nie przekracza wartości 10 000,00 zł. Jak poprawnie zaksięgować tę fakturę? Czy wydatki te w całości ująć jako zakup środków trwałych (konto 011), czy każdy z osobna i wtedy zaliczy je do pozostałych środków trwałych (konto 013)?

Koszt utrzymania dziecka w przedszkolu

Pytanie: Jaki jest koszt utrzymania dziecka w przedszkolu? Dlaczego w jednej gminie koszt ten jest kilkaset złotych niższy od innych? Z czego wynikają takie różnice?

Wymiana uszkodzonego domofonu w przedszkolu - kwalifikacja wydatku

Pytanie: Przedszkole i żłobek wymieniło uszkodzony domofon. Jak zakwalifikować ten wydatek?

Wynagrodzenie nauczyciela w grupie integracyjnej – z jakiego rozdziału?

Pytanie: W grupie integracyjnej przedszkolnej jest 20 dzieci, w tym 5 posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W grupie zatrudniony jest nauczyciel prowadzący, nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne w wymiarze 20/20 oraz pomoc nauczyciela w wymiarze 8 godzin dziennie. Nauczyciel wspomagający pracuje każdego dnia od 9.00 do 13.00. W pozostałych godzinach pracy grupy nauczyciel prowadzący pracuje sam z pomocą nauczyciela. Nauczyciel wspomagający otrzymuje wypłatę z rozdziału 80149 (specjalne potrzeby edukacyjne). Na jakim rozdziale dyrektor powinien zaplanować wypłatę dla nauczyciela prowadzącego zatrudnionego w grupie integracyjnej; w rozdziale 80149 czy na rozdziale 80104?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty