Dodatkowe środki na dofinansowanie potrzeb przedszkola mogą pochodzić z dochodów własnych gromadzonych na wydzielonym rachunku. Zaspokajaniu potrzeb przedszkola mogą służyć także fundusze rady rodziców gromadzone w oparciu o dobrowolne składki.
Sposobem na pozyskanie środków pozabudżetowych dla przedszkola może być:
1) udział w projektach w ramach Europejskiego Funduszu Unijnego,
2) organizacja uroczystości, festynów i imprez, połączona ze zbiórką funduszy na określony cel,
3) sprzedaż wytworów wykonanych wspólnie przez dzieci i rodziców (np. stroików świątecznych),
4) współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami - pozyskiwanie darowizn od firm.
Przedszkole założone i prowadzone przez JST jest jednostką budżetową (art. 4 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych). Realizuje zadania publiczne, pokrywając swoje wydatki ze środków otrzymanych z budżetu gminy. Ustawa o finansach publicznych zezwala na pozyskiwanie dodatkowych środków na dofinansowanie potrzeb przedszkola z prowadzonej działalności ubocznej.
W myśl przepisów ustawy o finansach publicznych rada gminy może podjąć decyzję o utworzeniu takiego rachunku. Zgodnie z art. 223 ust. 2 ww. ustawy w przyjętej uchwale określone zostaje wtedy:
Z analiz uchwał gmin podjętych w sprawie utworzenia wydzielonego rachunku dochodów wynika, że najczęstszym źródłem dochodów własnych są:
Uzyskiwane w ten sposób dochody nie mogą być przeznaczone na finansowanie wynagrodzeń osobowych. Wydatki finansowane tymi dochodami mogą być dokonywane do wysokości kwot zgromadzonych dochodów, w ramach planu finansowego (art. 223 ust. 3 ustawy o finansach publicznych).
Beneficjentem może być przedszkole, które złoży wniosek o dofinansowanie i przejdzie pozytywnie procedurę konkursową wniosków. Proces aplikowania może wydać się skomplikowany, ale korzyści jest wiele, w tym w szczególności kwota, którą można uzyskać.
Przykładowy typ dofinansowywanych projektów to:
Środki pozabudżetowe może pozyskać przedszkole poprzez współpracę z lokalnym środowiskiem – instytucjami, firmami, organizacjami pozarządowymi. Dzięki działaniom promującym przedszkole, udziałowi przedstawicieli różnych instytucji w życiu przedszkola oraz udziałowi dzieci w akcjach, projektach realizowanych przez różne instytucje działające w środowisku lokalnym można uzyskać wsparcie finansowe dla przedszkola. Dodatkowe środki zapewnia także śledzenie konkursów organizowanych przez organizacje pozarządowe.
Środki mogą także pochodzić z organizowanych festynów i imprez okolicznościowych oraz sprzedaży wytworów wykonanych przez dzieci wspólnie z rodzicami i nauczycielami. Przedszkole może, za zgodą dyrektora, zorganizować na swoim terenie zbiórkę pieniędzy wśród osób zainteresowanych jego działalnością lub w drodze loterii pieniężnych i fantowych. Należy wtedy zadbać o odpowiednią promocję, aby osoby, które mogą być zainteresowane wsparciem przedszkola, mogły się o niej dowiedzieć.
Pieniądze mogą pochodzić także z „innych źródeł”, np. z inicjatyw podejmowanych przez rodziców (dochodowych imprez organizowanych przez radę za zgodą dyrektora dla rodziców i mieszkańców środowiska takich jak: kiermasze, loterie, sprzedaż wytworzonych przez dzieci i rodziców produktów, darowizny od osób fizycznych i prawnych z przeznaczeniem na fundusz rady rodziców). Na zasadach ustalonych przez radę rodziców w jej regulaminie mogą być dokonywane dla przedszkola:
zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń