Obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby specjalistów spoczywa także na szkołach publicznych niesamorządowych oraz niepublicznych. W braku odpowiedniej kadry często nie pozostaje nic innego, jak jej wykształcenie. Sprawdź, czy koszty kształcenia specjalistów można pokryć z dotacji oświatowej.
Pytanie: Czy z dotacji otrzymanej w 2022 r. można dokonać zakupu usług, które fizycznie będą realizowane w 2023? Co roku wysyłamy dzieci na basen, korzystamy z usług transportowych, itd. Obecnie mamy środki, które nie zostały jeszcze wydatkowane. Czy możemy zakupić te usługi teraz i rozliczyć je w tym roku, a korzystać w roku kolejnym?
Negatywna opinia rady pedagogicznej ma dla dyrektora szkoły/przedszkola niewiążący charakter. Istotne z punktu widzenia procedury przyjmowania planu finansowego ma samo uzyskanie opinii, a nie uzyskanie pozytywnej opinii rady pedagogicznej.
Wydatki z tytułu abonamentu za serwis lub portal internetowy muszą być zaksięgowane we właściwym paragrafie, a to bywa problematyczne. Sprawdź, jak księgować wydatki ponoszone przez szkołę z tytułu opłat za Portal Oświatowy.
Pytanie: Na jakie cele można przeznaczyć środki wpłacane przez rodziców dzieci przedszkola publicznego za pobyt dziecka ponad 5 godzin bezpłatnych?
Pytanie: Planujemy wymianę kotła gazowego w przedszkolu, gdzie jesteśmy najemcami lokalu. Czy koszt pieca można zaksięgować z pieniędzy pochodzących z dotacji?
Jaki jest minimalny dzienny czas pobytu dziecka w przedszkolu niepublicznym, na które przyznawana jest dotacja w wys. 75%. Gdzie zgłosić fakt wypłacania przez jst niższej kwoty, niż widnieje w systemie ODPN jako naliczona i wypłacona?
Pytanie: Dyrektorka niepublicznego żłobka prowadzonego przez osobę fizyczną pomyłkowo w roku 2021 przez 3 mies. podawała błędną liczbę dzieci, sama zauważyła błąd i zwróciła w połowie sierpnia 2022 roku na konto gminy 2.400 zł (powstałą różnicę, tj. dotację pobraną w nadmiernej wysokości). Czy gmina może przyjąć te pieniądze do swego budżetu z tej instytucji, bez wydawania decyzji? Czy należy w tym przypadku zastosować jakąś procedurę, jeżeli tak, proszę o informację jaką?
Pytanie: W roku przedszkolnym 2019/2020 ani przez kolejne 2 lata, przedszkole nie mogło realizować wczesnego wspomagania dla przedszkolaka ze względu na brak specjalistów. Rodzic złożył teraz wniosek do dyrekcji przedszkola o wypłacenie poniesionych kosztów realizacji zajęć z wczesnego wspomagania w instytucjach zewnętrznych. Rachunki zbierał przez 3 lata. Ma rodzic prawo żądać rekompensaty za poniesione koszy?
Pytanie: Czy niepubliczny punkt przedszkolny, który ma zostać wpisany do ewidencji szkół i placówek niepublicznych we wrześniu tego roku i rozpoczyna działalność według zgłoszenia do ewidencji od 1 września 2022 r., może otrzymać dotację od 1 września 2022 r.? Jakie są możliwości w tym zakresie?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty