Czy można pobierać opłatę za wyżywienie w przedszkolu publicznym w okresie wakacji, ferii, przerw świątecznych? Co z rodzicami, którzy zalegają z płatnościami? Jak powinno wyglądać dochodzenie należności? Sprawdzamy, jakie problemy w praktyce sprawiają opłaty za wyżywienie w przedszkolu.
Publicznoprawny charakter opłaty przesądza o tym, że opłata taka powinna być pobierana za faktycznie spełnione świadczenie ze strony podmiotu publicznego. Opłata za wyżywienie pobierana powinna być zgodnie z zasadą ekwiwalentności. Oznacza to, że powinna być naliczana wyłącznie za posiłki, z których dziecko korzystało i powinna być pobierana "z dołu".
Przedszkole nie może pobierać opłaty za wyżywienie za dni nieobecności dziecka w przedszkolu, czy też za dni zadeklarowanego pobytu – jeśli faktycznie dziecko nie korzystało z wyżywienia z powodu nieobecności.
Pobieranie opłaty za wyżywienie za dni, w których dziecko z powodu nieobecności w przedszkolu nie korzystało z wyżywienia jest sprzeczne z zasadą ekwiwalentności. Zasada ekwiwalentności świadczeń dotyczy również miesięcy wakacyjnych czy też okresów przedświątecznych, kiedy to mniej dzieci uczęszcza do przedszkola. Sama deklaracja o pobycie dziecka w przedszkolu nie jest podstawą prawną do pobrania opłaty za wyżywienie.
Dopuszczalnym wyjątkiem jest pobranie opłaty za wyżywienie za pierwszy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu, jeśli rodzic, zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym przedszkolu, nie zgłosił nieobecności. Natomiast za pierwszy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu nie można naliczyć opłaty za wyżywienie, jeśli rodzice zgłosili tę nieobecność.
Z artykułu dowiesz się:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń